Aktualności
Szkoły wyższe
24 Września
Opublikowano: 2020-09-24

Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego opracują nowe źródło energii

Na Uniwersytecie Szczecińskim zainaugurowano europejski projekt Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems, koordynowany przez grupę badawczą z Instytutu Fizyki US.

Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems to projekt realizowany w ramach europejskiego programu Horyzont 2020 i konkursu pt. „Przyszłe i nowo powstające technologie”, zorganizowanego w celu finansowania przełomowych projektów badawczych o wysokim ryzyku realizacyjnym i zarazem o wysokim potencjale rozwojowym dla gospodarki i społeczeństwa Europy. Będzie realizowany w ciągu najbliższych 4 lat przez europejskie konsorcjum zrzeszające 17 instytucji naukowych (m.in. Akademię Morską w Szczecinie, Uniwersytet w Uppsali, Politechnikę w Turynie, Uniwersytet w Sienie, INFN Włochy, CNRS Francja, Instytut Josefa Stefana ze Słowenii), start-upy i firmy komercyjne, współpracujące z czołowymi naukowcami z USA (Massachusettes Institute of Technology) i Kanady (Lakehead University). Koordynatorem przedsięwzięcia jest grupa badawcza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierownictwem prof. dr. hab. Konrada Czerskiego – dyrektora Centrum Fizyki Eksperymentalnej „eLBRUS” Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Jak to w nauce bywa, projekt jest ryzykowny. W nauce nie ma pewności, to nie jest technika, która musi zawsze funkcjonować. Jednak to ryzyko się opłaca. Projekt ma na celu przebadanie możliwości stworzenia nowego źródła energii – taniego, bezpiecznego i czystego. To są najważniejsze rzeczy, o których musimy myśleć. Nasze założenia będą się opierały na reakcjach jądrowych – mówi prof. Czerski.

Dr Bohdan Bieg, kierownik Zakładu Fizyki w Instytucie Matematyki, Fizyki i Chemii Akademii Morskiej w Szczecinie, podkreśla, jak ważne jest podejmowanie współpracy między uczelniami:

– Uniwersytet Szczeciński i Akademia Morska będą miały okazję współuczestniczyć w projekcie na światowym poziomie. Akademia Morska z radością włącza się we wszelkiego rodzaju propozycje naukowo-badawcze i stara się wspierać oraz uczestniczyć w projektach dotyczących nie tylko gospodarki morskiej, ale również w innych projektach, dotyczących badań energetycznych, które mają zapewnić czyste i ekologiczne źródła energii. Clean HME to jest właśnie tego typu projekt.

Z kolei Jacques Ruer, reprezentujący firmę SART von Rohr, i Jean-Paul Biberian – przedstawiciel firmy VEGATEC, wspólnie zaznaczają, że przemysł zużywa zbyt wiele surowców naturalnych, dlatego tak ważny jest sukces projektu Clean HME, który zapewni nowe źródło energii cieplnej i elektrycznej.

Głównym celem projektu będzie stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, czyli nowego, czystego, bezpiecznego, kompaktowego i bardzo wydajnego źródła energii, mogącego być przełomem zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i przemysłowych. Nowe źródło energii mogłoby być wykorzystane zarówno jako mały system mobilny, jak i alternatywnie jako samodzielny generator ciepła i energii elektrycznej. W przypadku sukcesu prowadzonych badań proponowane rozwiązania mogą być przełomem dla branży energetycznej i będą mieć ogromne znaczenie dla tzw. technologii bezemisyjnych, przyczyniając się do ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Karolina Płotnicka-Błach, źródło: US

 

Dyskusja (0 komentarzy)