Aktualności
Szkoły wyższe
23 Marca
Źródło: www.wu.po.opole.pl
Opublikowano: 2023-03-23

Newton stanie na kampusie Politechniki Opolskiej

Kompleks budynków, w których będzie się mieścić m.in. biblioteka, nowoczesne sale wykładowe oraz laboratoria informatyczne, powstanie na kampusie Politechniki Opolskiej. Inwestycja pochłonie ponad 30 mln zł, a rozpoczęcie prac zaplanowano pod koniec tego roku.

Innowacyjne Centrum Zintegrowanych Usług Dydaktycznych i Bibliotecznych zostanie wybudowane na terenie drugiego kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej. Newton, bo tak jednym słowem nazwano cały kompleks, będzie miał powierzchnię 12 tysięcy metrów kwadratowych. Jednocześnie będzie w nim mogło przebywać nawet 1300 osób.

Nakłady w infrastrukturę, laboratoria, nowoczesne przestrzenie do nauki są bardzo ważnym elementem rozwoju Politechniki Opolskiej, który poprawia warunki nauki i pracy. Newton to miejsce, gdzie nasi studenci będą mogli spotykać się i przygotowywać do zajęć. Do ich dyspozycji oddamy pięć modułów, bibliotekę, aulę, część dydaktyczną oraz laboratorium IT – zapowiada prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

W części bibliotecznej, na parterze, zaplanowano także obszar dostępny dla użytkowników zewnętrznych, mieszczący informatorium biblioteczne, strefy czytelnicze, stanowiska pracy indywidualnej i grupowej oraz komputerowe. Na piętrze zlokalizowany zostanie Dział Wydawnictw. Z kolei aula to nowoczesne pomieszczenie konferencyjne o amfiteatralnym układzie siedzeń mogące pomieścić kilkaset osób.

W części dydaktycznej zaprojektowano dwie sale wykładowe przeznaczone do prezentacji multimedialnych. Na piętrze znajdować się będzie dwudzielna sala wykładowa, również z możliwością prezentacji multimedialnych oraz przestrzeń samorządu studenckiego. W części laboratoryjno-informatycznej z kolei powstanie nowoczesne laboratorium informatyczne wraz z serwerownią, przeznaczone do celów naukowo-badawczych Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki.

W pierwszej kolejności rozpoczną się prace związane z budową dwóch segmentów: holu i biblioteki. Wartość inwestycji to 32 mln zł. Przetarg na wyłonienie wykonawcy zostanie wkrótce ogłoszony, a rozpoczęcie prac przewidziane jest na jesień tego roku.

Budowa Newtona to kolejna, duża inwestycja Politechniki Opolskiej. Na pierwszym kampusie trwa właśnie przebudowa budynku typu „Lipsk”, w którym będzie się mieścił Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. Wartość inwestycji to 72 mln zł.

Anna Kułynycz, źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)