Nie dojdzie do skutku plan utworzenia federacji Uniwersytetu Wrocławskiego z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Przeciwko połączeniu opowiedziały się Senaty obu uczelni.
Blisko 5 mln zł – taką wartość miał grant przyznany wrocławskim uczelniom przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na przygotowanie planu federalizacji. Chodziło o wzmocnienie potencjału przy zachowaniu autonomii obu uczelni. Wyłoniono grupę zewnętrznych ekspertów, których zadaniem była ocena potencjału płynącego z federalizacji. Współpraca miała dotyczyć szerokiego zakresu działań: od rozwijania dobrych praktyk w obszarze zarządzania, przez projekty naukowe, aż po nowe, prowadzone wspólnie kierunki, jak biomedycyna. Ostateczna decyzja leżała w gestii Senatów obu uczelni.
Głosowanie Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego było poprzedzone konsultacjami wydziałowymi. Jak poinformowała Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzeczniczka uczelni, wszystkie Rady Wydziałów opowiedziały się przeciw połączeniu (jedna rada na 10 nie podjęła uchwały w tej sprawie).
Prawo o szkolnictwie wyższym nie zachęca do łączenia się uczelni – uważa prof. Robert Olkiewicz, rektor UWr. – Mamy status uczelni badawczej, konsolidacja mogłaby narazić nas nie tylko na jego utratę, ale także stratę części kadry naukowej oraz grantów. Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym od dawna i nie musimy tego formalizować w postaci federacji – dodaje.
Na proces przedkonsolidacyjny wrocławskich uczelni wydano dotąd niecałe 900 tys. Ponad 1,1 mln zł miał kosztować raport due diligence, zlecony w przetargu, który wygrał UJK w Kielcach. Raport nie został jednak przyjęty przez komitet sterujący i UWr za niego nie zapłacił. Po doniesieniach o domniemanym udziale sztucznej inteligencji w stworzeniu raportu, rektor UWr powołał zespół informatyków, który miał zbadać faktyczny udział AI w jego wykonaniu. Opinia zespołu nie wskazała jednoznacznie na użycie sztucznej inteligencji w analizie. Raport odesłano do wykonawcy, aby ten mógł uzupełnić istotne braki. Niestety, mimo uzupełnienia, nadal nie spełniał warunków przetargu i dlatego nie został przyjęty przez komitet sterujący.
Warto podkreślić, że o decyzji czy dojdzie do połączenia uniwersytetów: Wrocławskiego i Medycznego decydował nie raport czy jego brak, ale Senaty obu uczelni. Raport był jedynie elementem całego procesu przedkonsolidacyjnego – podkreśla rzeczniczka UWr, dodając, że współpraca bilateralna między uczelniami trwa i nadal będzie się rozwijać bez względu na negatywną opinię o połączeniu.
Niewykorzystane środki z ministerialnego grantu (ok. 4 mln zł) mają zostać zwrócone.
MK, źródło: UWr