Szósta edycja ogólnopolskiej Nocy Biologów odbędzie się 13 stycznia br. na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS (godz. 15.00-22.00, ul. Akademicka 19, Lublin). Tego dnia uniwersytet otwiera drzwi sal wykładowych i laboratoriów, aby pokazać warsztat pracy i przekonać wszystkich gości, że biologia i biotechnologia to ważna część zarówno świata nauki, jak i naszej codzienności. Przygotowano bogaty program, na który składa się 5 wykładów, 6 pokazów/warsztatów, 16 różnych zajęć laboratoryjnych i 2 wystawy.
Tematy wykładów poświęcone zostaną przede wszystkim funkcjonowaniu naszego mózgu w tak ważnych aspektach jak: płeć („Dwie płcie, dwa mózgi”), uzależnienia („Neurochemia używek”, „Uzależnienie od gier RPG”) czy szczęście („Neurobiologia szczęścia”). Pokazy i laboratoria odkryją przed nami świat roślin i zwierząt od poziomu komórki („Odcienie szarości w mikroświecie – mikroskop elektronowy”, „Tajemnice krwi”) aż do zachowania organizmów, które śledzić będzie można w laboratorium („Elektryczne rośliny”) i terenie („Nocne duchy – być jak sowa”).
Laboratoria pozwolą własnymi rękami wykonać doświadczenia biologiczne i poczuć się na chwilę jak zoolog – „Oko w oko z owadami”, biochemik w „Pachnącym świecie cząsteczek biologicznych” czy jak mikrobiolog „Zobaczyć niewidzialne życie w środowisku”. Podczas wydarzenia będzie można własnoręcznie zrobić syrop lub maść, poznać zasady fotografii biologicznej „Zobaczyć raka” i odkryć tajniki laboratorium biologii molekularnej. To oczywiście tylko część atrakcji, które czekają na odwiedzających tego dnia Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród propozycji przygotowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Na część zajęć obowiązuje rezerwacja miejsc, której można dokonać wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej (http://www.nocbiologow.pl/index.php). Na zajęciach bez rezerwacji obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, zwykle jednak wykazując się odrobiną cierpliwości, można doczekać się wolnego miejsca i wziąć w nich udział.
Aneta Adamska