Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego ma od 17 lutego aulę z prawdziwego zdarzenia. Nowe pomieszczenie dydaktyczne przy zbiegu ulic Kopcińskiego i Narutowicza ma ponad 600 metrów kwadratowych i może pomieścić 300 osób. Aula przylega do budynku Collegium Geographicum. Została zaprojektowana w formie amfiteatru greckiego, tak aby jak najlepiej wykorzystać dźwięk i naturalne światło. Jest wyposażona w nowoczesne urządzenia multimedialne i specjalny system wentylacyjny.
– Niech ta aula służy jak najlepiej studentom i pracownikom wydziału, na którym przecież odbywa się mnóstwo wydarzeń, ale także całej społeczności uniwersyteckiej. Jestem pewien, że od dziś to wnętrze stanie się kolejnym reprezentacyjnym miejscem naszej uczelni – powiedział w trakcie uroczystości prof. Antoni Różalski, rektor UŁ.
Budowę rozpoczęto w kwietniu 2016 r. Realizacja tej inwestycji trwała 11 miesięcy i kosztowała prawie 5 mln. zł.
– Nowa Aula to nie tylko zdecydowana poprawa warunków studiowania na naszym wydziale, ale także całkiem nowa jakość jego działania. Tutaj będą się odbywały posiedzenia Rady Wydziału. Tutaj organizować będziemy konferencje naukowe, seminaria, konkursy, olimpiady. Tak naprawdę nie mogliśmy się już doczekać otwarcia tej przestrzeni – cieszy się prof. Bogdan Włodarczyk, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych UŁ i dodaje, że budowa nowej auli to wielka zasługa poprzedniego dziekana, prof. Tadeusza Marszała, a inicjatorem tej inwestycji był prof. Stanisław Liszewski.
Wkrótce aula otrzyma imię prof. Stanisława Liszewskiego, zmarłego w 2016 roku wybitnego geografa, urbanisty, byłego rektora Uniwersytetu Łódzkiego, prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego i dyrektora Instytutu Geografii Miast i Turyzmu UŁ. Rada Wydziału Nauk Geograficznych zdecydowała o tym przez aklamację.
Tomasz Boruszczak
Na zdjęciu: Wstęgę w nowej Auli przecinają (od lewej) prof. Tadeusz Marszał, prof. Antoni Różalski, prof. Bogdan Włodarczyk. Fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ