Aktualności
Szkoły wyższe
28 Kwietnia
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2022-04-28

Nowa siedziba Instytutu Pedagogiki UMCS

W Kampusie Zachodnim Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oddano do użytku nowy gmach Instytutu Pedagogiki. Inwestycja pochłonęła blisko 46 mln zł.

Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 27 kwietnia. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. władze uczelni, członkowie Senatu UMCS, reprezentanci władz rządowych i samorządowych oraz zaproszeni goście.

Nowa siedziba Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS powstała w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2020 roku obiektów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Dzięki temu uczelnia zgrupowała wszystkie swoje budynki na jednym obszarze, integrując je i skupiając w pobliżu miasteczka akademickiego.

Projekt Instytutu Pedagogiki UMCS został przygotowany przez uznanego warszawskiego architekta Radosława Guzowskiego, który w swojej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przyjął cztery główne założenia: funkcjonalność, ekonomię, ekologię i estetykę. Bryła posiada prostą i unikalną fasadę, której elementy pozostają w harmonii do wyglądu sąsiadujących budynków. Przeważa w niej szkło i aluminium, które podkreślają nowoczesny wygląd gmachu. Całość charakteryzuje się zrównoważoną i minimalistyczną estetyką, odpowiadającą wymogom XXI wieku. Siedziba Instytutu Pedagogiki posiada dwa wejścia: od strony dziedzińca, pomiędzy nim a obiektem Instytutu Psychologii, oraz wejście główne od strony parkingu. Wewnątrz znajduje się słoneczne, wielokondygnacyjne lobby z przeszkleniem w dachu. Od południowej strony rozpościera się również piękny widok na panoramę miasta.

Kubatura gmachu wynosi 26 880 m³, a jego powierzchnia użytkowa to 6 246,21 m². Budynek składa się z pięciu kondygnacji i jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, zapewniając im znaczący komfort pracy oraz studiowania. Spełnione są także wszystkie najwyższe wymagania w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego i przepisów sanitarnych. Ponadto wyposażono go w nowoczesne instalacje teletechniczne i multimedialne. Wokół obiektu wykonano infrastrukturę zewnętrzną w postaci dróg dojazdowych wraz z około 70 miejscami parkingowymi, chodnikami, donicami żelbetowymi na zieleń czy nowoczesnym oświetleniem zewnętrznym. Na dachu usytuowano zaś platformę pod urządzenia stacji meteo. Zagospodarowanie terenu wokół budynku harmonijnie wkomponowuje się w istniejący kontekst urbanistyczny Kampusu Zachodniego UMCS.

Współczesny, wysoki standard nowej siedziby Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS znacząco wpływa na komfort oraz odpowiednie warunki do prowadzenia badań i kształcenia studentów. Nowoczesny obiekt zawiera m.in. dwie aule wykładowe (na ok. 200 i 100 miejsc), sale wykładowe i ćwiczeniowe, izbę pamięci, pracownie komputerowe oraz specjalistyczne: wielofunkcyjną pracownię Montessori, pomieszczenie do diagnozy neuropedagogicznej, a także profesjonalnie wyposażone pracownie: plastyczną, teatralno-muzyczną i taneczną.

Z nowej siedziby Instytutu Pedagogiki UMCS już od marca korzysta 1330 studentów, słuchaczy studiów podyplomowych  i doktorantów oraz 118 pracowników. Wartość inwestycji wyniosła prawie 46 mln zł, z czego uczelnia uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 20 mln zł.

Aneta Adamska, źródło: UMCS

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)