Aktualności
Szkoły wyższe
28 Marca
Źródło: www.asp.waw.pl
Opublikowano: 2023-03-28

Nowa współpraca ASP w Warszawie z Łazienkami Królewskimi

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie nawiązała nową współpracę z Łazienkami Królewskimi. Jej efektem będą już wkrótce wystawy prac młodych artystów w Ermitażu.

Porozumienie między instytucjami podpisali 25 marca Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie oraz prof. Prot Jarnuszkiewicz, prorektor ds. współpracy zewnętrznej i promocji i pierwszy zastępca rektora.

W ramach wspólnego projektu planowana jest organizacja wystaw prac studentek i studentów ASP w Warszawie w usytuowanym w północnej części łazienkowskich ogrodów (w pobliżu pomnika Jana III Sobieskiego) Ermitażu. Niewielki budynek pochodzi jeszcze z czasów Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Był niewielkim pawilonem na planie kwadratu, zaprojektował go prawdopodobnie Tylman z Gameren. Po pożarze, na początku panowania Stanisława Augusta, odbudowano go według projektu Domenica Merliniego. Łazienki Królewskie część tego obiektu przeznaczyły na wystawy czasowe, w szczególności prezentacje prac artystów młodego pokolenia. W tym gronie znajdą się także studentki i studenci warszawskiej ASP.

Nie jest to pierwszy kontakt między obiema instytucjami. Już wcześniej uczelnia współpracowała z Muzeum Łazienek Królewskich, ale w zakresie badań naukowych, kształcenia studentek i studentów oraz propagowania wiedzy o sztuce. Pierwsze studenckie wystawy mają się odbyć już niebawem.

MK, źródło: ASP

Dyskusja (0 komentarzy)