Aktualności
Szkoły wyższe
27 Października
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2020-10-27

Nowe laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych na PWr

Laboratorium dydaktyczne Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych otwarto na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Zostało wyposażone w najnowsze urządzenia i rozwiązania czołowych producentów osprzętu elektroenergetycznego.

W laboratorium można m.in. sterować napędami przemysłowymi, kompensować moc bierną, odczytywać zdalnie wszystkie istotne parametry w rozdzielnicy nn, programować SZR albo wykrywać łuk elektryczny w instalacjach elektrycznych.

– Profil działalności laboratorium skupia się na rozwiązaniach w zakresie opomiarowania inteligentnych rozdzielnic. Ideą, która przyświecała powstaniu laboratorium, było wykorzystanie wiedzy, jaką studenci posiadają z podstaw użytkowania urządzeń elektrycznych i zainteresowania ich nowymi rozwiązaniami – wyjaśnia dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego. – Dodatkowo współpraca z firmami zewnętrznymi sprawiła, że studenci sami wybrali i stworzyli to, co ich interesuje. Pomysł był taki, by student urzeczywistnił swoje pomysły i pokazał je kolegom, którzy przyjdą na studia w kolejnych latach. Liczba prac, które w ten sposób zostały wykonane, pozwoliła na stworzenie nowego przedmiotu, który umieszczono w planach zajęć i teraz studenci kierunku elektrotechnika mają szansę ćwiczyć na pomysłach swoich kolegów – dodaje.

Laboratorium powstało dzięki współpracy z firmami zewnętrznymi – czołowymi producentami osprzętu elektroenergetycznego, takimi jak ABB, Schneider Electric, Schrack, Siemens, ale także dzięki studentom, którzy realizowali swoje prace dyplomowe u dr inż. Joanny Budzisz.

Oferta dydaktyczna jest sukcesywnie powiększana m.in. dzięki zaangażowaniu studentów w realizowane prace dyplomowe, działalność koła naukowego oraz zajęć tutoringu naukowego.

– Zachęcamy do zapisywania się na kurs. Zapewniamy sporo ciekawej, aktualnej i praktycznej wiedzy. Koniec z protokołami na kartce papieru – zachęca doktorant Michał Czosnyka, prowadzący zajęcia w laboratorium.

Większość makiet posiada łączność z siecią internetową, a dostęp do urządzeń jest możliwy za pośrednictwem smartfona lub komputera. Główne makiety do pracy to: makieta do symulacji przełączeń automatycznych w rozdzielnicy niskiego napięcia, sterowanie i zabezpieczenie napędów elektrycznych opartych na systemie UMC 100.3, stanowisko rozruchu silników z zastosowaniem softstartu PSTX, zdalny pomiar, kontrola i monitoring w nowoczesnej rozdzielnicy, kompensator mocy biernej, detekcja zwarć łukowych oraz zdalne sterowanie napędem.

Jeśli z jakichś przyczyn student nie będzie mógł realizować kursu, to w ramach działalności laboratorium może skorzystać z zajęć edukacji spersonalizowanej, tutoringu naukowego.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)