Aktualności
Szkoły wyższe
04 Lutego
Źródło: www.pwste.edu.pl
Opublikowano: 2020-02-04

Nowoczesny sprzęt dla studentów geodezji i kartografii w PWSTE w Jarosławiu

Nowoczesny sprzęt firmy Leica Geosystems będą mieli do dyspozycji studenci geodezji i kartografii Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Zakupiono m.in. tachimetry skanujące, tachimetry zrobotyzowane, czterosystemowe odbiorniki, niwelatory.

Łączna wartość zakupionego sprzętu to 1,5 mln zł. Zasili on Laboratorium metrologii geodezyjnej. To urządzenia szwajcarskiej firmy Leica Geosystems – producenta aparatury najwyższej światowej klasy.

– Współczesny geodeta, tak jak i przedstawiciele wielu innych zawodów, wykorzystuje w pracy najnowsze technologie i rozwiązania, by efekty jego pracy były precyzyjniejsze z jednej, a szybciej widoczne z drugiej strony. Ale nie tylko. Dzięki zakupionym urządzeniom będzie możliwość wykonywania dokładnego pomiaru w sytuacji, gdy tyczka nie jest ustawiona pionowo, ale pod skosem. To sprawia, że wykonujący pomiar geodeta będzie bezpieczniejszy podczas prac np. na ulicy – wyjaśnia dr inż. Marek Banaś z Zakładu Geodezji i Kartografii Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu.

Zakupione urządzenia mają najnowocześniejsze oprogramowanie, są wodoodporne (a to ważne w pracy geodety, który musi mierzyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi) i bardzo dokładne. Tachimetry zrobotyzowane potrafią, dzięki technologii PowerSearch, same zlokalizować cel, a nawet dostosować się do warunków zewnętrznych. Oprócz tego kupiono m.in. dron z kamerą multispektralną, tachimetry skanujące, czterosystemowe odbiorniki, niwelatory.

Laboratorium metrologii geodezyjnej jest jednym z osiemnastu w PWSTE, na których wyposażenie, sprzęt i programowanie zdobyto fundusze europejskie. Wartość całego projektu, którego celem jest poprawa warunków kształcenia i dostosowanie do wymogów stawianych przez rynek pracy, przekroczyła 12,5 mln zł. Wkład własny uczelni to niespełna 2 mln zł.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)