Aktualności
Szkoły wyższe
03 Listopada
Źródło: UTP
Opublikowano: 2020-11-03

Nowy budynek dydaktyczny UTP

Rusza budowa nowego obiektu dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w bydgoskim Fordonie. Gmach ma powstać do 2022 roku.

Umowę między UTP a przedsiębiorstwem BUDIMEX SA, które zrealizuje inwestycję, podpisano 29 października. Nowy budynek dydaktyczny stanie za Auditorium Novum przy ul. Kaliskiego i będzie z nim powiązany funkcjonalnie oraz komunikacyjnie. Głównym projektantem obiektu jest Piotr Obracaj – wykładowca Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP. W jego wizji obiekt składa się z elewacji z płyt betonowych prefeabrykowanych z gładką fakturą, przełamaną dużymi przeszkleniami przez całą ścianę. Zostanie zbudowany na planie prostokąta. Elewacja będzie utrzymana w szarej kolorystyce.

Kubatura obiektu ma wynosić ponad 31 tysięcy metrów sześciennych, zaś powierzchnia użytkowa – przeszło 4,6 tys. metrów kwadratowych. Gmach będzie miał cztery kondygnacje – jedną podziemną i trzy naziemne. Korzystać z niego będzie mogło jednocześnie ponad 1000 osób. Najważniejszą część stanowi wielofunkcyjna sala wykładowa na 520 miejsc, która przy pomocy kurtyn akustycznych będzie mogła zostać dzielona na cztery lub dwie mniejsze sale. Ma służyć nie tylko celom dydaktycznym, ale także organizacji wydarzeń kulturalnych, konferencji czy pokazów. Ponadto w gmachu znajdą się sale dydaktyczne, laboratoryjne, pomieszczenia biurowe i usługowe. W części podziemnej zlokalizowane zostaną pomieszczenia magazynowo-techniczne. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z nowej inwestycji korzystać będą głównie studenci Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Wydziału Inżynierii Mechanicznej, Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Na budowę gmachu zarezerwowano 46 mln zł. Oddanie do użytku zaplanowano w trzecim kwartale 2022 roku.

MK, źródło: UTP, www.bydgoszcz.naszemiasto.pl, www.metropoliabydgoska.pl

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~tkt 04.11.2020 15:49

    Drodzy forumowicze, radzę zapoznać się z dokumentacją postępowania a tym co Wam wybuduje ta firma, która już rozpytuje na rynku i chce zmienić standard budynku. Pismo w zakresie planowanych zmian jak i oszczędności na odmiennym standardzie jaki planuje zrealizować wykonawca już jest na etapie wysyłania do władz uczelni i służb - tak aby miliony oszczędności zostały zwrócone uczelni, lub zabrane wykonawcy.