Przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile oddano do użytku budynek, w którym znajdują się nowe pracownie inżynierskie. W ich otwarciu uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Grzegorz Wrochna.
Na rozbudowę bazy dla kierunków inżynierskich uczelni resort nauki przekazał ponad 3,4 mln zł. Budynek z nowoczesnymi laboratoriami wyposażonymi w najwyższej klasy aparaturę stanowi część kampusu akademickiego. W laboratorium inżynierii produkcji studenci mają do dyspozycji najnowocześniejszy symulator spawania, eliminujący z procesu substancje toksyczne oraz promieniowanie UV, na które narażeni byli uczący się tej sztuki. Znajduje się tu także wtryskarka laboratoryjna, która pozwala wykonywać próbki do badań wytrzymałościowych tworzyw sztucznych. Do pracowni metrologii zakupiono m.in. skaner 3D, dzięki któremu mierzyć można niezwykle precyzyjnie detale, trudno dostrzegalne przez ludzkie oko. To urządzenie wykorzystywane jest w działach jakości produkcji. Nowoczesny sprzęt zyskała także pracownia termodynamiki i eksploatacji oraz laboratorium silników spalinowych, gdzie znajdują się silniki wykorzystane obecnie w pojazdach, dzięki czemu kształcić można studentów z zakresu ich diagnostyki, eksploatacji i budowy. Stacja kontroli pojazdów wyposażona została w aparaturę, która ukazuje studentom metody i analizy wykorzystywane w diagnostyce pojazdów. Co ważne ze stacji korzystać będą nie tylko studenci w procesie nauki, ale także mieszkańcy miasta i regionu. W pracowniach znajdują się także prace inżynierskie absolwentów PUSS w Pile, przedstawiające np. proces automatyzacji produkcji, co wykorzystywane będzie przy zajęciach z automatyki i robotyki.
Z tych inwestycji skorzystają głównie studenci z Katedry Inżynierii Mechanicznej i Katedry Transportu. Uczelnia planuje także ściślejszą współpracę ze szkołami średnimi, które nastawione są na kształcenie kadr inżynierskich regionu. Stanowią one jedną z najbardziej poszukiwanych grup przez pracodawców z Wielkopolski.
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Przez ten czas jej mury opuściło ponad 10 tys. absolwentów. Jest największą uczelnią publiczną północnej Wielkopolski. Obecnie oferta obejmuje 12 kierunków i 27 specjalności technicznych, medycznych, ekonomicznych i humanistycznych, prowadzonych na poziomie licencjackim, inżynierskim i magisterskim. Kampus przy ul. Podchorążych składa się z 9 budynków dydaktycznych, w których znajdują się m.in. Centrum Symulacji Medycznych, Centrum Fizjoterapii, Auditorium Maximum, hala sportowa. Realizowane przez ostatnie lata umowy z 39. uczelniami partnerskimi, dają obecnie możliwość odbycia części studiów w 19 krajach: od Hiszpanii po Turcję. Szeroka współpraca uczelni z biznesem krajowym i międzynarodowym zaowocowała studiami dualnymi – innowacyjnym projektem edukacyjnym na kierunkach inżynierskich. Na studiach tego typu kształcenie odbywa się w partnerstwie z kilkudziesięcioma renomowanymi firmami, m.in.: Philips Lighting Poland, SeaKing Poland czy Hydro. Od 2013 roku rektorem uczelni jest dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS.
MK, źródło: PUSS