Aktualności
Szkoły wyższe
19 Listopada
Fot. Zbigniew Sulima
Opublikowano: 2021-11-19

Nowy budynek w kampusie AGH

O nowy obiekt, służący studentom i pracownikom Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, powiększyła się infrastruktura Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Uroczyste otwarcie gmachu odbyło się w czwartek 18 listopada. Pięciokondygnacyjny budynek o kubaturze ponad 21 tys. metrów sześciennych i powierzchni użytkowej ok. 4 tys. metrów kwadratowych powstał przy ul. Reymonta 19. W środku znajdują się m.in. pomieszczenia dydaktyczne i laboratoryjne oraz sale wykładowe i seminaryjne. Pozwoli to na zespolenie w jednym kompleksie wszystkich grup badawczych Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, rozproszonych dotychczas na terenie kampusu AGH.

Nowoczesny obiekt umożliwi stworzenie wydziałowi bazy dla rozwoju biofizyki, zarówno jako kierunku badawczego, jak i kierunku studiów na WFiIS, który uzyskał prawa do nadawania habilitacji w tej dziedzinie. Dodatkowa przestrzeń w nowym budynku pozwoli na rozwój specjalistycznych, kilkunastu nowych pracowni studenckich, m.in. Nowoczesnych Materiałów i Technologii, Komputeryzacji Pomiarów oraz Fizyki Fazy Skondensowanej. Dzięki nowym laboratoriom studenci będą mogli kształcić praktyczne umiejętności na kierunkach takich jak Fizyka Techniczna, Fizyka Medyczna, Informatyka Stosowana, Mikro i Nanotechnologie w Biofizyce czy Nanoinżynieria Materiałów (kierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki). Nie bez znaczenia jest też możliwość wykorzystanie nowej infrastruktury do organizowania cyklicznych akcji popularyzujących nauki fizyczne wśród dzieci, uczniów szkół podstawowych i średnich.

Do nowego budynku przeniosły się już trzy spośród sześciu wydziałowych katedr. Blisko 50 nowych pomieszczeń zostało zajętych przez 60 pracowników oraz 24 doktorantów. Dodatkowo w piwnicach obiektu znajduje się magazyn materiałów promieniotwórczych oraz podziemny parking z 22 stanowiskami. Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez Mostostal to 44,6 mln zł. Ministerstwo Edukacji i Nauki udzieliło dofinansowania dla pierwszego etapu budowy w wysokości ponad 5 mln zł.

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH posiada najwyższą kategorię poziomu naukowego: A+. W tegorocznej rekrutacji kierunek informatyka stosowana na krakowskiej uczelni znalazł się w krajowej czołówce pod względem liczby podań na jedno miejsce (774 podania). Tym samym na jedno miejsce aplikowało ponad 10 osób. Dodatkowo kandydaci musieli w tym roku osiągnąć najwyższy próg punktowy, tj. 988 punktów na 1000 możliwych. W roku akademickim 2021/2022 studia na czterech kierunkach na tym wydziale rozpoczęły 163 osoby.

źródło: AGH

 

Dyskusja (0 komentarzy)