Aktualności
Szkoły wyższe
13 Listopada
Źródło: Piotr Bujnowski Architekt
Opublikowano: 2018-11-13

Nowy budynek w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego

Aula, 27 sal dydaktycznych i pomieszczenie do cichej pracy, na dachu – ogród, przed budynkiem – parking na rowery. Tak będzie wyglądał nowy budynek dla studentów nauk społecznych i humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kampusie Ochota. To jedna z inwestycji Programu Wieloletniego.

W wyniku negocjacji, które toczyły się po rozstrzygnięciu konkursu na koncepcję budynku naukowo-dydaktycznego, podpisano umowę na prace projektowe z pracownią Piotr Bujnowski Architekt, która zdobyła pierwszą nagrodę. Współautorem jest pracownia Projekt Praga. Prace obejmujące m.in. stworzenie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego będącego podstawą uzyskania pozwolenia na budowę i projektu wykonawczego zakończą się w połowie 2020 roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku. Pierwsze zajęcia dydaktyczne powinny odbyć się w nowym gmachu w 2023 roku.

Budynek będzie miał ponad 14 tys. m2 powierzchni użytkowej. Znajdą się w nim sale wykładowe i laboratoria (w tym 10 laboratoriów dla studentów do pracy okresowej), ponad 20 modułów z gabinetami dla zespołów naukowych, aula, przestrzeń do spotkań i wystaw oraz miejsce na gastronomię. Aulę i sale wykładowe można dzielić na mniejsze pomieszczenia za pomocą przesuwanych ścian. Budynek będzie wyposażony w energooszczędne instalacje. Stanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. W pobliżu usytuowane są gmachy Centrum Nowych Technologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziałów Fizyki, Biologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki. W nowym gmachu będzie miał siedzibę Wydział Psychologii. Dzięki temu naukowcom będzie łatwiej prowadzić badania łączące psychologię z innymi dziedzinami. Teraz Wydział Psychologii mieści się przy ul. Stawki 5/7.

Budynek dla nauk psychologicznych jest jedną z 18 inwestycji, jakie Uniwersytet Warszawski przeprowadzi do 2025 roku w ramach Programu Wieloletniego. Zakłada on umocnienie pozycji uczelni jako uniwersytetu badawczego. Celowi temu będą służyć nowe oraz wyremontowane budynki, w których będą się odbywać interdyscyplinarne badania. Na realizację UW otrzymał rządową dotację.

Źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)