Aktualności
Szkoły wyższe
13 Września
Fot. Roman Zawistowski/PAP
Opublikowano: 2022-09-13

Nowy dom dla łódzkich psychologów i pedagogów

Studenci psychologii i pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim w nadchodzącym roku akademickim będą się uczyć w nowym gmachu Wydziału Nauk o Wychowaniu. Inwestycja kosztowała ponad 56 mln zł i jest jedną z największych realizowanych przez łódzką uczelnię w ostatnich latach.

Nowy pięciokondygnacyjny budynek stanął obok starego rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego, przy skrzyżowaniu ulicy Narutowicza i alei Rodziny Scheiblerów. Jego budowa trwała 2 lata. Inwestycja wpisuje się w strategię UŁ, polegającą na tworzeniu scentralizowanego, nowoczesnego kampusu.

Jestem przekonana, że ten piękny, bardzo nowoczesny budynek, który domyka od strony wschodniej flankę Nowego Centrum Łodzi, będzie wyjątkową wizytówką dla Uniwersytetu Łódzkiego i wszystkich, którzy będą odwiedzali nasze miasto. Widząc tu naszych psychologów i pedagogów, jestem też przekonana, że będzie to dobre miejsce, żeby te obie dyscypliny w naszej uczelni się świetnie rozwijały – podkreśliła podczas uroczystego otwarcia budynku prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ.

Na powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych ulokowano laboratoria, sale dydaktyczne, monograficzne, ćwiczeniowe i konferencyjne oraz pomieszczenia sanitarne i socjalne dla studentów wszystkich pięciu lat studiów psychologii i pedagogiki. Są również dwie duże sale wykładowe mieszczące po 130 osób. Przestronności i lekkości wnętrzu nadaje wielki przeszklony hol z szybami wind, sięgający do wyższych kondygnacji, z półotwartymi korytarzami poszczególnych pięter, sprawiającymi wrażenie balkonów. Charakterystyczne są także półokrągłe, przeszklone i bardzo jasne sale dydaktyczne w szczytach budynku. Na ostatniej kondygnacji znajduje się taras widokowy. Wnętrza wyposażono w klimatyzację. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gmach atrakcyjnie prezentuje się również z zewnątrz. Na całej elewacji zamontowano bowiem osłaniające przed nadmiarem słońca tzw. łamacze światła. Część z nich po zmroku jest podświetlana pasami LED-owymi o zmiennej kolorystyce. Przeszklony łącznik prowadzi z nowego budynku do istniejącej wcześniej auli im. Wacława Szuberta, mogącej pomieścić 500 osób, w której odbędzie się w tym roku uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego na UŁ.

Budowa nowego gmachu Wydziału Nauk o Wychowaniu kosztowała 56,2 mln zł. Połowę tej kwoty wyłożyło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

MK, źródło: PAP

Dyskusja (0 komentarzy)