Aktualności
Szkoły wyższe
10 Lutego
Opublikowano: 2019-02-10

Nowy kierunek i specjalności na PŚK

Dwie nowe specjalności i kierunek studiów pojawią się w ofercie Politechniki Świętokrzyskiej od nowego roku akademickiego. Na podniesienie kompetencji studentów i kadry naukowej uczelnia dostała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ponad 9 milionów zł.

Na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki uruchomiony zostanie kierunek automatyka i elektrotechnika przemysłowa. Na kandydatów czeka 30 miejsc, ale władze uczelni przekonują, że w razie większego zainteresowania są w stanie zwiększyć tę pulę. Absolwenci będą mogli pracować na stanowisku automatyk-elektryk i pokrewnych. Ich wiedza będzie dostosowana do wymagań przedsiębiorstw wykorzystujących zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu rzeczy. Będą posiadali kompetencje w zakresie: projektowania instalacji elektrycznych maszyn, tworzenia schematów elektrycznych z wykorzystaniem programów CAD, programowania sterowników PLC, tworzenia systemów wizualizacji procesów, integracji systemów sterowania z siecią Internet w ramach koncepcji Przemysłu 4.0. Studia zaplanowano na 7 semestrów, a kończyć je będzie uzyskanie tytułu inżyniera. Rekrutacja ruszy od nowego roku akademickiego.

– Nowy kierunek ma zachęcić kandydatów do studiowania na uczelni i zwiększyć ich szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Na rynku pracy widać ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego typu – tłumaczy dr Robert Kazała z Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki.

W ofercie wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn pojawiły się z kolei dwie nowe specjalności. Eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym przygotowywać będzie do zarządzania inteligentną infrastrukturą drogową oraz pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi. Specjalność ta będzie realizowana na piątym (moduł: Nowoczesna infrastruktura w transporcie drogowym) i szóstym (moduł: Metody eksploatacji i obsługi pojazdów samochodowych) semestrze.

Natomiast automatyka maszyn i procesów służyć będzie przygotowaniu do modelowania maszyn i procesów i stosowania układów sterowania maszyn i procesów. Specjalność będzie realizowana na szóstym (moduł: Podstawy modelowania i projektowania maszyn i procesów) i siódmym (moduł: Zastosowania układów sterowania maszyn i procesów) semestrze.

Z projektu skorzystają również pracownicy uczelni. Fundusze pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pozwolą na nowe szkolenia, nowoczesne metody pracy ze studentami i stworzenie portalu edukacyjnego. Uczelnia poszerzy też ofertę staży dla studentów w wiodących przedsiębiorstwach regionu.

Źródło: PŚk

Dyskusja (0 komentarzy)