Aktualności
Szkoły wyższe
10 Grudnia
Źródło: www.prz.edu.pl
Opublikowano: 2020-12-10

Nowy samolot dla studentów Politechniki Rzeszowskiej

W Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej odbyło się symboliczne przekazanie kluczyków do samolotu szkoleniowego „Piper” PA-28 Arrow, który został zakupiony na potrzeby studentów specjalności pilotaż. 

Samorząd Województwa Podkarpackiego po raz kolejny przyznał Politechnice Rzeszowskiej dotację w kwocie 360 tys. zł na zakup samolotu szkoleniowego dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego. W 2017 r. dzięki wsparciu zakupiono używany, szkolny samolot francuskiej produkcji „Tampico” TB-9 przeznaczony do szkolenia podstawowego. Przekazując kluczyki do nowego samolotu, marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że w tych trudnych czasach inwestowanie w rozwój i naukę ma wielkie znaczenie, kształcenie pilotów wpisuje się doskonale w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji Podkarpacia, jaką jest lotnictwo, a inwestycja w kształcenie młodych ludzi to inwestycja w rozwój i przyszłość całego regionu.

Rektor prof. Piotr Koszelnik przypomniał o nadchodzącym jubileuszu 70-lecia Politechniki Rzeszowskiej. W tym czasie wykształciła wielu absolwentów, którzy pracują w różnych gałęziach przemysłu. Podkreślił także, że tym co wyróżnia uczelnię od ponad 40 lat jest kształcenie pilotów. Aby zapewnić wysoki poziom oraz nowoczesną bazę dydaktyczno-szkoleniową przystosowaną do obowiązujących wymagań kształcenia lotniczego, niezbędne jest ciągłe inwestowanie w nowe samoloty szkoleniowe i całą infrastrukturę, które nie byłoby możliwe bez przychylności władz i wsparcia samorządu.

Piper PA-28 Arrow jest trzecim tego typu samolotem w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej i będzie służył do szkolenia zaawansowanego studentów. To amerykański samolot typu „complex”: czteromiejscowy, jednosilnikowy, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM. Jego koszt to ponad 1,3 mln zł. W październiku samolot przypłynął w kontenerze z Florydy do Gdyni, a następnie został przetransportowany do Ośrodka Kształcenia Lotniczego, gdzie był składany z kilkudziesięciu elementów. Studenci zasiądą za sterami nowo zakupionej maszyny już wiosną przyszłego roku.

Obecnie flotę OKL-u stanowi: siedem samolotów „Tampico” TB–9, trzy samoloty „Piper” PA–28 Arrow, trzy samoloty „Piper” PA–34 Seneca V oraz jeden samolot ZLIN –Z 242L. Ponadto studenci szkolą się na dwóch symulatorach lotu ALSIM ALX. Nowo zakupiona maszyna będzie wykorzystywana w środkowym etapie kształcenia studentów pilotażu do szkolenia w lotach według wskazań przyrządów. Studenci będą na nim wykonywać podstawowe manewry proceduralne i elementy zaawansowane, m.in. standardowe odloty, doloty, podejścia instrumentalne czy trasy nawigacyjne.

W Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej kształci się obecnie rekordowa liczba – 148 – przyszłych pilotów.

źródło: PRz

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: