Aktualności
Szkoły wyższe
31 Października
Studenci z koła naukowego Cardo
Opublikowano: 2017-10-31

Nowy spacerownik od studentów PWr

Studenci z koła naukowego Cardo przygotowali trasę spacerową i książeczkę z ciekawostkami, zagadkami i zadaniami do wykonania dla dzieci ze szkół podstawowych. Tym samym zachęcają do poznania historii, architektury i zieleni południowych terenów Wrocławia. Projekt „Archiliada” to jedna z inicjatyw tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, wyłoniona w otwartym konkursie. Studenci z Wydziału Architektury PWr w zeszłym roku zaprosili na wycieczkę po Ołbinie, w tym roku podobną trasę spacerową przygotowali dla osiedli Powstańców Śląskich oraz Borek.

Efektem ich kilkumiesięcznych prac jest książeczka z ciekawie podanymi informacjami na temat historii i architektury tej dzielnicy, a także kilkudziesięcioma zadaniami i zagadkami. – Przygotowywaliśmy ją z myślą o uczniach trzecich i czwartych klas szkoły podstawowej, ale jesteśmy przekonani, że rozwiązując je, świetnie bawić się będą także starsi uczniowie i młodsze dzieci z pomocą rodziców lub dziadków – przekonuje Joanna Baranowska, koordynatorka „Archiliady” z koła Cardo. – Są tam zarówno trudniejsze zadania, jak i takie, które wymagają jedynie połączenia kropeczek czy narysowania willi przy ul. Jarzębinowej według wzoru.

Książeczka została wydrukowana w 400 egzemplarzach. Część z nich trafiła do uczniów szkół podstawowych numer 76 i 81, którzy wybiorą się na spacer ze studentami. Pozostałe członkowie Cardo przekażą zainteresowanym wrocławianom – wystarczy zgłosić się do koła z chęcią odebrania własnego egzemplarza. Materiał znajdzie się także na stronie internetowej Cardo, gdzie każdy będzie mógł go pobrać i wydrukować.

Trasa spaceru zaczyna się na osiedlu Powstańców Śląskich i prowadzi przez Galeriowce, plac Powstańców Śląskich, Cmentarz Żydowski, Wieżę Ciśnień i Park Południowy, aż do Osiedla Borek. Przemierzając ją uczestnicy zabawy dowiedzą się np. kto zaprojektował Galeriowce (poznają nazwisko twórcy, rozwiązując krzyżówkę) i czym różnią się one od innych typów budynków, takich jak klatkowce, korytarzowce i punktowce. Odkryją też różne rodzaje placów miejskich, jak „kurza stopka” czy skwer angielski, oraz jakie urządzenie przejęło funkcję, którą dawniej pełniły wieże ciśnień. Przy okazji nauczą się rozróżniania stylów architektonicznych, zgadując które z rysunków przedstawiają okna gotyckie, barokowe, renesansowe i secesyjne.

Więcej o projekcie na stronie http://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/nowa-archiliada-gotowa-cardo-zaprasza-na-spacery-po-dzielnicy-poludnie-10652.html.

Andrzej Charytoniuk

Dyskusja (0 komentarzy)