Prof. dr hab. Krystian Kiełb został wybrany na rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kadencję 2020–2024. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Głosowanie odbyło się w czwartek 14 maja. Prof. Kiełb powraca na fotel rektora po czteroletniej przerwie. Stał już na czele wrocławskiej uczelni przez dwie kadencje w latach 2008–2016. Zastąpi prof. Grzegorza Kurzyńskiego.
Z Akademią Muzyczną we Wrocławiu związany jest od 30 lat, gdy studiował kompozycję oraz teorię muzyki. W obu specjalnościach uzyskał dyplomy z wyróżnieniem. Ponadto ukończył Podyplomowe Studia Zarządzania Placówkami Oświaty i Kultury. W roku 1998 zrealizował ówczesny przewód kwalifikacyjny I stopnia, w roku 2005 został doktorem habilitowanym sztuki, a w roku 2014 – profesorem sztuk muzycznych. Od roku 2017 kieruje Katedrą Kompozycji.
W latach 2005–2008 czynnie uczestniczył w działaniach na rzecz wdrażania Procesu Bolońskiego w szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem wyższego szkolnictwa artystycznego. Działalność ta uwieńczona została powołaniem przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego w skład Zespołu Ekspertów Bolońskich. Był członkiem Akredytacyjnej Komisji Uczelni Artystycznych (2002–2012, w tym 2009–2012 przewodniczący) i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (2008–2016, w tym od 2012 członek komisji ds. kształcenia). Od roku 2015 zasiada w Radzie ds. Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od roku 2016 jako członek zespołu ds. zawodów muzycznych. Od roku 2017 jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a od roku 2019 – Rady Doskonałości Naukowej.
W Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prowadzi klasę kompozycji oraz seminaria doktorskie, magisterskie i licencjackie w zakresie kompozycji i teorii muzyki. Na przestrzeni lat wykładał: kompozycję specjalną, kompozycję ogólną, kontrapunkt, fugę, harmonię specjalną, harmonię tonalną, metodykę nauczania harmonii, improwizację fortepianową, analizę dzieła muzycznego. Jest autorem tekstów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. Zakres jego zainteresowań badawczych obejmuje zagadnienia teorii muzyki, filozofii muzyki, współczesnych technik kompozytorskich. Podejmuje także problematykę interdyscyplinarną.
Twórczość kompozytorska prof. Krystiana Kiełba obejmuje kilkadziesiąt utworów zaliczanych do różnorodnych gatunków i formy muzyki instrumentalnej, wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Jego kompozycje miały prawykonania i liczne wykonania w kraju i za granicą, w tym m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, USA. Utwory Krystiana Kiełba wykonywane były m.in. na festiwalach muzycznych, w ramach kursów interpretacji, konkursów wykonawczych, także jako pozycje obowiązkowe, ponadto weszły do programu instytucji artystycznych.
MK, źródło: AM we Wrocławiu