Aktualności
Szkoły wyższe
14 Stycznia
Opublikowano: 2022-01-14

Nowy wydział na Politechnice Bydgoskiej

Na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich powstał Wydział Sztuk Projektowych. Dzięki temu uczelnia chce rozszerzyć swoją ofertę studiów kreatywnych.

Z początkiem roku Politechnika Bydgoska utworzyła nowy, ósmy już, wydział w swojej strukturze. Wydział Sztuk Projektowych powstał na bazie dotychczasowych doświadczeń związanych z wzornictwem i architekturą wnętrz. Prace studentów tych kierunków cieszą się niezmiennym uznaniem na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W ub.r. zdobyli m.in. „Polskie Oskary Opakowaniowe,” czyli główne nagrody ART OF PACKAGING. Zwycięzcą w kategorii Debiuty dla Najlepszego Opakowania Roku 2021 został student wzornictwa Wojciech Zabel. Doceniono jego projekt „Grymaski” czyli serię opakowań na maseczki ochronne dla dzieci z fantastycznymi potworami o super mocach. Nagrodę główną w kategorii POS otrzymała natomiast Małgorzata Kosicka za projekt standu „Fajfoklok” Studenci realizują także projekty, które są widoczne w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy. To m.in. instalacja artystyczna na kłódki dla zakochanych nad Brdą, mała architektura na Starym Rynku czy aranżacja Muzeum Farmacji.

Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Obok nauk przyrodniczych, technicznych czy informatycznych,
chcemy rozwijać dziedziny projektowe i kreatywne na bazie dotychczasowego, bardzo dużego dorobku
w tym zakresie – zapowiada prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Na Wydziale Sztuk Projektowych trwają prace nad nowym kierunkiem związanym z komunikacją wizualną opartą na nowych technologiach i narzędziach cyfrowych. Kierunek ma obejmować szeroki wachlarz zagadnień z zakresu dynamicznych mediów, począwszy od obróbki elektronicznej i przygotowania materiału audiowizualnego, poprzez projektowanie sfery informacji, grafikę, animacje 2D i 3D, tworzenie filmów wideo oraz spotów reklamowych, aż po studia z projektowania stron internetowych, czy aplikacji na urządzenia mobilne.

Stanowisko dziekana Wydziału Sztuk Projektowych objął dr hab. Romuald Fajtanowski, prof. PBŚ. To ósmy wydział Politechniki Bydgoskiej, na której kształci się ponad 5,9 tys. studentów. Mają do wyboru 34 kierunki studiów I stopnia i 20 kierunków studiów II stopnia. Uczelnia zatrudnia ponad tysiąc pracowników, w tym 566 nauczycieli akademickich (58 profesorów, 127 doktorów habilitowanych, 299 doktorów i 82 magistrów).

MK, źródło: UTP

 

Dyskusja (0 komentarzy)