Aktualności
Szkoły wyższe
17 Marca
Wizualizacja nowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Opublikowano: 2023-03-17

O 200 mln zł więcej na publiczne uczelnie artystyczne

O ponad 200 mln zł, czyli o ponad jedną czwartą w stosunku do roku ubiegłego, został zwiększony budżet przeznaczony na wyższe szkolnictwo artystyczne. Oznacza to, że nakłady na te uczelnie przekroczą miliard złotych.

O zwiększeniu finansowania uczelni artystycznych poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Kierowany przez niego resort sprawuje opiekę nad 19 wyższymi szkołami artystycznymi w całym kraju. W tym roku budżet przeznaczony na te podmioty zwiększono o ponad jedną czwartą, czyli o ponad 200 mln zł. Dzięki zwiększeniu budżetu nakłady na publiczne uczelnie artystyczne przekroczą miliard złotych.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na zwiększenie wysokości wynagrodzeń o ponad 12% (ok. 78 mln zł), sfinansowanie podwyżek płacy minimalnej oraz pokrycie rosnących kosztów utrzymania (49 mln zł). Ponadto na dalszy rozwój infrastruktury szkolnictwa artystycznego przeznaczono prawie 153 mln zł, tj. o blisko połowę więcej niż przed rokiem Pozwoli to na realizację nowych inwestycji, które zapewnią młodym adeptom sztuki odpowiednie warunki do rozwijania pasji i talentu na najwyższym światowym poziomie.

W tej chwili realizujemy osiem dużych inwestycji: budowę nowego kampusu w Bydgoszczy, budowę nowych wydziałów Akademii Muzycznej w Katowicach, po dwie inwestycje w uczelniach artystycznych w Krakowie i w Poznaniu, termomodernizację budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz projekt podnoszący bezpieczeństwo przeciwpożarowe w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza – przekazał prof. Piotr Gliński.

Dodał, że w ostatnich siedmiu latach w obszarze uczelni artystycznych zrealizowanych zostało 11 projektów europejskich, wśród których znalazł się m.in. remont Pałacu Czapskich, należący do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na działania inwestycyjne, jeżeli chodzi o uczelnie, przeznaczyliśmy w ostatnich latach ponad pół miliarda złotych, ale łącznie inwestycje w całym szkolnictwie artystycznym w ciągu siedmiu lat wyniosły ok. 2,2 mld zł. Przeprowadziliśmy również wielki projekt termomodernizacji, który objął 139 szkół artystycznych pierwszego i drugiego stopnia oraz zbudowaliśmy przy nich 22 nowe sale koncertowe, dzięki czemu przenieśliśmy szkolnictwo artystyczne od najniższego stopnia po najwyższy, w XXI wiek – podsumował szef MKiDN.

Łącznie w latach 2016–2023 wzrost środków budżetowych przeznaczonych na działalność uczelni artystycznych wyniósł ok. 65%.

MK, źródło: MKiDN

Dyskusja (0 komentarzy)