Aktualności
Szkoły wyższe
21 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2018-11-21

Oddala się Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy

Sejmowe komisje zdrowia oraz nauki, edukacji i młodzieży zarekomendowały odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Według projektu, pod którym zebrano 160 tys. podpisów, uniwersytet miałby być uczelnią publiczną i powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK), które powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK (na wniosek senatu AM). Projekt czekał na rozpatrzenie przez komisje 2,5 roku. Jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 1 kwietnia 2016 roku. Został wówczas skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a kilka dni później posłowie zdecydowali o skierowaniu go dodatkowo Komisji Zdrowia.

Zbigniew Pawłowicz (PO) z Bydgoszczy podkreślił podczas wspólnego posiedzenia obu komisji, że utworzenie Collegium Medicum UMK było „nieuzasadnione żadnymi przesłankami rzeczywistymi” i była to „decyzja polityczna”, a społeczeństwo Bydgoszczy w ciągu 14 lat nie zaakceptowało tego rozwiązania. „To sytuacja konfliktowa między dwoma miastami (Bydgoszcz i Toruń). Dzieli je nie tylko 50 km, nie tylko rzeka Wisła, ale również historia. Te miasta nigdy w przeszłości ze sobą nie współpracowały. (…) Uważam, że dla dobra rozwoju akademickiej medycyny powinniśmy roztropnie zadecydować o utworzeniu 10. Uniwersytetu Medycznego” – powiedział Pawłowicz przedstawiając projekt.

Przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiceminister Sebastian Skuza, poinformował, że nie ma jeszcze stanowiska Rady Ministrów, a jego resort nie popiera projektu. Ocenił, że projekt „idzie w poprzek reformy szkolnictwa wyższego”, która weszła w życie 1 października br. Przypomniał, że reforma stawia raczej na konsolidacje uczelni. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia wyraził podobne stanowisko. Z kolei przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zbigniew Marciniak stwierdził, że Rada po ponownym zapoznaniu się z projektem, podtrzymała swoje wcześniejsze negatywne stanowisko.

Utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy sprzeciwili się licznie reprezentowani na posiedzeniu komisji przedstawiciele UMK, m.in. rektor oraz prorektorzy związani na co dzień z Collegium Medicum. Natomiast prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że cała baza niezbędna do funkcjonowania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy znajduje się w tym mieście. Wiceszef Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) z Bydgoszczy zaznaczył, że wspiera projekt ustawy, rozumiejąc wszystkie uwarunkowania i wątpliwości zgłaszane stronę rządową, uczelnie i wiele gremiów. Poseł Iwona Michałek (PiS) z Torunia zgłosiła wniosek z kolei o odrzucenie projektu ustawy, a przewodniczący Komisji Edukacji i Młodzieży Rafał Grupiński – o skierowanie projektu do podkomisji złożonej z reprezentantów obu komisji, co argumentował koniecznością uwzględnienia w projekcie zapisów wynikających z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ostatecznie komisje zarekomendowały odrzucenie projektu.

Źródło: Nauka w Polsce

 

Dyskusja (0 komentarzy)