3 października przed budynkiem Rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 68 w Łodzi odsłonięto pomnik upamiętniający profesora Tadeusza Kotarbińskiego, polskiego filozofa, pierwszego rektora UŁ, który zmarł 3 października 1981 r. Odsłonięcia dokonali prof. Antoni Różalski, rektor UŁ i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Autorem projektu pomnika jest łódzki artysta rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.
Prof. Tadeusz Kotarbiński był wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. Jego dorobek zwraca uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola „opiekuna spolegliwego”, czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. Prof. Kotarbiński jest patronem Nagrody UŁ za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych.
– Profesor Kotarbiński był wielkim uczonym, ale był też człowiekiem pogodnym. Wspaniałym przykładem człowieka żyjącego godnie. Był poetą, pisał fraszki i ciekawe sentencje. Tworzył Uniwersytet Łódzki. Wytyczał kierunki jego rozwoju, ale nie zapominajmy, że miał także ogromne zasługi w tworzeniu Łodzi Akademickiej. Był prezesem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego – powiedział prof. Antoni Różalski.
Obecny na uroczystości przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak przekazał rektorowi UŁ uchwałę Rady Miejskiej dotyczącą lokalizacji pomnika, podkreślając, że została przyjęta jednomyślnie.
W uroczystości uczestniczyli także m.in. Jan Kotarbiński, wnuk profesora, i Wojciech Gryniewicz, autor projektu pomnika.
Wojciech Gryniewicz to artysta związany z Łodzią i tu realizujący swoje projekty. Jedną z jego najbardziej znanych rzeźb jest słynna ławeczka Tuwima na ulicy Piotrkowskiej. Gryniewicz to także autor płaskorzeźby Kochanków z ulicy Kamiennej przy ul. Włókienniczej czy pomnika Ofiar komunizmu przy ul. Anstadta. Jego dzieła można także podziwiać w Warszawie czy Płocku. Gryniewicz znalazł się w dwudziestce najbardziej cenionych rzeźbiarzy tygodnika Wprost.
– Profesor miał bardzo charakterystyczną sylwetkę oraz ciekawą, rzekłbym kresową urodę. Poza tym był człowiekiem przedwojennym, pochodzącym z tamtego okresu. Jego pomnik to większa forma niż popiersie. To tors profesora umieszczony na specjalnym cokole, pylonie symbolizującym katedrę. Chciałem uchwycić profesora niejako „w akcji”, prowadzącego właśnie wykład. Do tego gest, który wykonuje – uniesienie jednego palca wskazującego do góry, a drugiego w dół to symbol poszukiwania prawdy, tego znanego mi podziału filozofii na filozofię idealistyczną i materialistyczną. Uhonorowanie przez UŁ prof. Kotarbińskiego w ten sposób to według mnie piękny gest w kierunku całej polskiej humanistyki – powiedział Wojciech Gryniewicz.
Tomasz Boruszczak