Historia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie sięga 1944 r. Uczelnia zainaugurowała właśnie obchody jubileuszu 80-lecia istnienia. W planach m.in. wielki zjazd absolwentów, a także liczne wydarzenia naukowe, studenckie i kulturalne.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie został powołany 23 października 1944 roku dekretem PKWN. Pierwszym rektorem uczelni mianowano prof. Henryka Raabego. Z powodu problemów lokalowych w Lublinie, przez kilka pierwszych lat zajęcia odbywały się m.in. w pomieszczeniach Gimnazjum Państwowego im. Staszica przy Al. Racławickich 30. UMCS początkowo składał się z czterech wydziałów: Przyrodniczego (później Wydział Matematyczno-Przyrodniczy), Rolnego, Weterynaryjnego i Lekarskiego, zaś od stycznia 1945 r. również Farmaceutycznego. W pierwszym roku akademickim 1944/1945 na uczelnię przyjęto 980 studentów.
W tym roku największa lubelska uczelnia obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Obchody zaplanowano na cały najbliższy rok.
Jubilat ma się całkiem nieźle. Jest dynamicznie rozwijającą się uczelnią, która stoi przed nowymi wyzwaniami, ale ma także pomysły na budowanie dobrej marki. Chcemy pochwalić się wszystkimi
elementami, które składają się na obecną kondycję uniwersytetu, nawiązując w oczywisty sposób do jego
historii i tradycji – zapowiada prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
Świętowanie rozpocznie się już 19 stycznia wyjątkowym koncertem symfonicznym w Filharmonii Lubelskiej z udziałem m.in. Chóru Akademickiego UMCS i słynnego argentyńskiego kompozytora Martína Palmeriego. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostanie prawykonanie utworu „Concierto para guitarra y bandoneon”, a także słynne „Misa a Buenos Aires”, grane w największych salach koncertowych na całym świecie.
Z kolei 4 kwietnia odbędzie się premiera spektaklu muzyczno-literackiego o Marii Curie-Skłodowskiej zatytułowanego „Pierwiastki Życia”. Przygotowują go studenci lubelskiej uczelni. W kwietniu odbędzie się również sesja poświęcona doktoratom honoris causa połączona z obchodami 90. urodzin wybitnego filozofa idei, historyka, jednego z największych intelektualistów XX stulecia, prof. Krzysztofa Pomiana, doktora honoris causa UMCS.
W październiku zorganizowany zostanie Międzynarodowy Kongres Marii Curie pn. „Innowacja jest kobietą” połączony z Konferencją Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz spotkaniem rektorów konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA.
W programie jubileuszu znalazły się także m.in. koncert Orkiestry Kameralnej pod batutą Agnieszki Duczmal, występ zespołu Henryka i Doroty Miśkiewiczów, a także zaduszki jazzowe. Na początku października przewidziano bal absolwentów. Mury UMCS opuściło dotąd ponad 267 tysięcy osób.
Dziś na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej kształci się 16 tys. studentów, w tym 1700 cudzoziemców z 60 krajów. Na blisko 90 kierunkach uczelnia oferuje ponad 300 specjalności. Zatrudnia 2762 pracowników.
MK