Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczeciński podpisał 2 marca umowę o współpracy z firmą Hoya Lens Poland. Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy w ramach prowadzenia zajęć dydaktycznych przez praktyków, przekazywania uczelni materiałów informacyjnych o profilu branżowym, roli doradczej w tworzeniu i modyfikowaniu planów studiów związanych z optyką okularową, współorganizacji warsztatów, sympozjów i wystaw oraz praktyk i staży dla studentów kierunku optyka okularowa.
W kształceniu studentów optyki okularowej szczególnie ważny jest dostęp do nowatorskiego sprzętu i najnowszych technologii. Hoya jest producentem soczewek okularowych oraz innych produktów optycznych na całym świecie, od 75 lat jej rewolucyjne rozwiązania optyczne przesuwają granice technologiczne.
– Optyka okularowa jest kierunkiem, na którym ogromną wagę przywiązuje się do kształcenia umiejętności praktycznych. Stąd duża liczba zajęć prowadzonych w laboratoriach oraz praktyki odbywające się w przedsiębiorstwach o profilu optycznym. Studentom ostatniego roku proponujemy ciekawy program stażowy współfinansowany z funduszy europejskich. Takie kształcenie wymaga współpracy z pracodawcami, którymi – w przypadku optyków okularowych – są zakłady optyczne, laboratoria optyczne, a także polskie i światowe firmy produkujące soczewki oraz materiały i sprzęt optyczny. Uczelnia podpisała już umowę o współpracy zarówno z lokalnymi przedsiębiorcami: firmami Rako Optyk Serwis i Optyk Trendy, jak i Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Zachodniopomorski oraz z firmą Essilor JZO Soczewki Okularowe. Dzisiejsze porozumienie o współpracy to nasz kolejny krok – podkreśla dr hab. Jacek Styszyński, prof. US, prorektor ds. kształcenia US.
Firma Hoya została założona w 1941 roku, w Japonii przez braci Shoichi i Shigeru Yamanaka. Początkowo była małą wytwórnią szkła optycznego, ale wkrótce rozpoczęła działalność w sektorze ochrony zdrowia i technologii informacyjnych. Obecnie firma produkuje soczewki do okularów, soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) oraz soczewki optyczne, jak również endoskopy i kluczowe komponenty półprzewodników, paneli LCD oraz dysków HDD.
– Podpisanie porozumienia z US jest dla naszej firmy ogromnym wyróżnieniem. Tworzy to możliwość dotarcia do wykładowców oraz studentów uczelni z wiedzą związaną z najnowszymi technologiami z dziedziny optyki okularowej. Współpraca pomiędzy US oraz firmą HOYA jest modelowym przykładem synergii – branży tworzącej produkty i technologie z uczelnią kształcącą specjalistów, którzy będą wykorzystywać je w praktyce po zakończeniu studiów. Możliwość korzystania ze zdobyczy technologii daje studentom lepszą podbudowę teoretyczną oraz praktyczną, dzięki czemu rosną ich szanse na szybsze znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Kontakt z uczelnią oraz studentami jest dla naszej firmy możliwością pozyskania informacji zwrotnej od wysokiej klasy specjalistów, na temat produktów oraz urządzeń tworzonych przez spółkę HOYA. Bardzo cieszymy się z rozpoczęcia współpracy – dodaje Szymon Grygierczyk, przedstawiciel Hoya Lens Poland, który w ramach wydarzeń towarzyszących podpisaniu umowy, wygłosił dwa wykłady dotyczące projektowania optymalnych soczewek okularowych oraz nowoczesnych soczewek progresywnych.
Julia Poświatowska-Szumiło