29 lipca 2017 ruszy kolejny sezon Obozu „Akcja Siemianówka”. Przez blisko 3 miesiące miłośnicy ptaków będą je łapać, badać i obrączkować. Wszystko pod okiem licencjonowanych obrączkarzy. Współorganizatorem obozu jest Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu w Białymstoku, jednak w akcję od lat angażują się dziesiątki wolontariuszy, dla których obcowanie z ptakami to po prostu wielka przyjemność lub pasja.
Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju. Zawsze rozstawia się w okolicach Zalewu Siemianówka. Lokalizacje się zmieniały – od trzech lat miejscem badań ponownie jest południowo-wschodni brzeg zbiornika, w pobliżu wsi Siemianówka.
– Staramy się rozstawiać sieci ornitologiczne w podobnych miejscach i siedliskach, co przed rokiem. Dzięki temu porównanie danych o schwytanych i zbadanych ptakach będzie bardziej miarodajne – wyjaśnia Katarzyna Curyło, licencjonowany obrączkarz, jedna z organizatorek obozu. – Na pewno ustawimy je w siedliskach przejściowych – na styku zbiornika i lądu, w krzakach i trzcinowiskach. Prawdopodobnie także w pobliskim lesie, a jeśli za kilka tygodni poziom wody w zbiorniku trochę się obniży, być może uda nam się umieścić pułapki tunelowe także na wynurzających się z wody wysepkach.
Siemianówka to znakomita okolica na ornitologiczne badania. Jest nie tylko miejscem bytowania wielu gatunków, ale także przystankiem na drodze wiosennych i jesiennych ptasich wędrówek. Każdego roku do siatek i pułapek tunelowych trafia kilka tysięcy osobników, wśród nich w trakcie 15 lat badań znalazło się kilka bardzo ciekawych gatunków, np. modraczek, świstunka złotawa, świstunka żółtawa, dubelt, błotniak stepowy, zaroślówka, wodniczka, żołna. W pobliżu obozu można zaobserwować migrujące ptaki drapieżne, setki pospolitych, a także rzadkich siewek. Obserwowane były między innymi: płatkonóg płaskodzioby, biegus płowy, biegus arktyczny czy terekia (choć bardzo rzadko).
Z tego powodu od kilku lat to właśnie tu obywają się kursy obrączkarskie. Podobnie będzie w tym roku: w pierwszym tygodniu września miłośnicy ptaków, którzy chcą zdobyć licencję obrączkarza, będą nad Siemianówką przygotowywać się do egzaminu pod okiem Tomasza Mokwy ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę Krajowej centrali obrączkowania ptaków. To właśnie do tej instytucji trafiają dane zebrane przez uczestników obozu.
Wolontariusze razem z licencjonowanymi obrączkarzami, sprawdzają siatki i pułapki tunelowe podczas systematycznych obchodów. Następnie schwytanym ptakom zakładana jest odpowiednia obrączka ze specjalnym numerem identyfikacyjnym, oznaczany jest gatunek oraz sprawdzana kondycja, a także otłuszczenie, czyli to jaki zapas energii zgromadził dany osobnik. Zbierane są pomiary biometryczne oraz waga, po czym ptaki wypuszczane są na wolność.
– Do udziału w Akcji Siemianówka zapraszamy wszystkich pasjonatów ornitologii. Na obozie można się nauczyć identyfikowania gatunków i technik postępowania z ptakami, a także zdobyć wiedzę o biologii tych zwierząt. Warunki, jak to w obozie, spartańskie, ale możliwość tak bliskiego obcowania z przyrodą rekompensuje niewygody. Przyjeżdżają do nas nie tylko studenci, ale i całe rodziny, młodsi i starsi. To świetna okazja, by przygodę połączyć z nauką – zachęca Damian Pogodziński z Koła Naukowego Biologów UwB.
Wszystkie informacje o obozie, a także kontakt do organizatorów można znaleźć na fejsbukowym profilu Akcji Siemianówka pod adresem https://www.facebook.com/Akcja-Siemian%C3%B3wka-589421487816497/
Katarzyna Dziedzik