Aktualności
Szkoły wyższe
21 Lutego
Opublikowano: 2018-02-21

Ostatni moment na zapisanie się na Studia Podyplomowe Niderlandzkie na UG

Do 5 marca trwa rejestracja kandydatów na Studia Podyplomowe Niderlandzkie prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim. Nowe studia ruszą już od semestru letniego roku akademickiego 2017/2018 i potrwają trzy semestry. Słuchacze i słuchaczki będą zdobywać znajomość języka niderlandzkiego (na poziomie komunikatywnym), a także wiedzę z zakresu kultury krajów niderlandzkojęzycznych oraz polsko-holenderskiej współpracy gospodarczej. Przewidziano również wyjazdy terenowe i wizyty studyjne w holenderskich firmach działających w Gdańsku.

Uczelnia zaprasza osoby posiadające dyplom studiów licencjackich i/lub magisterskich. Zalecana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub innego języka germańskiego.

Terminy i etapy rekrutacji:

  • Internetowa rejestracja kandydatów: 26.01 – 5.03.2018
  • Dostarczanie dokumentów rekrutacyjnych: 29.01 – 5.03.2018
  • Ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych: 6.03.2018

– Uniwersytet Gdański przy współpracy z Konsulatem Królestwa Niderlandów w Gdańsku postanowił zaoferować wszystkim zainteresowanym możliwość poszerzenia wiedzy o historii, kulturze Niderlandów oraz poznania warunków rozwoju współpracy ekonomicznej i prawnej w zakresie nowych studiów podyplomowych. Jest to jednocześnie okazja do zdobycia podstawowych umiejętności komunikacji w języku niderlandzkim. Program studiów obejmuje takie zagadnienia, jak: współpraca gospodarcza i dyplomatyczna, prawo gospodarcze, współczesna literatura niderlandzka czy wybrane problemy społeczne niderlandzkiego obszaru językowego. Łączymy z nim nadzieję na poszerzenie naukowych i edukacyjnych kontaktów z Królestwem Niderlandów – tłumaczy dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, prorektor ds. studenckich UG.

– To studia moim zdaniem bardzo w Gdańsku potrzebne, zważywszy na wkład Holendrów w budowę Gdańska, to przecież architekci i inżynierowie z Niderlandów przyjeżdżali tu od dawna, a w złotym wieku, gdy wymiana gospodarcza Gdańska z Niderlandami  była intensywna, dzielili się swym kunsztem pełniąc także miejskie funkcje. Dziś w Gdańsku jednym z inwestorów jest zajmująca się produkcją statków holenderska firma, która otworzyła tu nową imponująca siedzibę. W zeszłym roku uruchomiono również połączenie lotnicze z Amsterdamem. Czas więc i na kierunek, który przyczyni się do dalszego rozwoju relacji z Niderlandami. Bardzo dziękuję UG za konstruktywną współpracę w przygotowaniu nowych studiów, mam nadzieje, ze w wkrótce dojdzie również do stworzenia stacjonarnej niderlandystyki – wyjaśnia Magdalena Pramfelt, Konsul Honorowa Królestwa Niderlandów.

– Studia Podyplomowe Niderlandzkie to dla naszego wydziału bardzo istotna i prestiżowa inicjatywa. Dzięki nim naszą ofertę dydaktyczną poszerzamy o nowy ważny obszar. Zaproszenie do współpracy osób o dużym doświadczeniu, pozycji zawodowej oraz wiedzy zapewni wysoki poziom zajęć oraz kontakt ze specjalistami wysokiej klasy – mówi dr hab. Maciej Michalski, prof. UG, dziekan Wydziału Filologicznego UG. – Myślę, że w programie studiów udało nam się połączyć element językowy, kulturowy i biznesowy. Dodatkowo, w semestrach letnich organizowane będą wyjazdy historyczno-krajoznawcze w miejsca związane z holenderskim osadnictwem w naszym regionie, a także wizyty w holenderskich firmach działających w Gdańsku. Nasza inicjatywa spotkała się ze wsparciem, a nawet z entuzjazmem niderlandystów i niderlandystek z całej Polski, dla których Pomorze jest regionem o wyjątkowym znaczeniu historycznym – dodaje dr Barbara Brzezicka, kierowniczka Studiów Podyplomowych Niderlandzkich.

Więcej informacji: https://fil.ug.edu.pl/strona/72788/studia_podyplomowe_niderlandzkie

Strona rekrutacji: https://ug.edu.pl/oferta_ksztalcenia/studia_podyplomowe/73121/studia_podyplomowe_niderlandzkie

Monika Rogo

Dyskusja (0 komentarzy)