Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto nowoczesne Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej. Jest to jedno z najnowocześniejszych laboratoriów filmowych w Polsce. Na stworzenie nowoczesnego studia UG otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Laboratorium ma charakter interdyscyplinarny i w pierwszej kolejności będzie służyło studentom dwóch kierunków o profilu praktycznym – dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.
Uroczyste otwarcie laboratorium odbyło się 30 listopada 2018 r. na Wydziale Nauk Społecznych UG. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, władze UG i przedstawiciele społeczności akademickiej UG, przede wszystkim dwóch kierunków praktycznych – dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej, którzy w pierwszej kolejności będą korzystać z laboratorium.
Rektor Uniwersytet Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała podziękował władzom samorządowym oraz przedstawicielom UG za zaangażowanie w powstanie studia i podkreślił jego interdyscyplinarne znaczenie.
Doceniając rolę Uniwersytetu Gdańskiego w kształceniu nowoczesnych kadr dla Pomorza Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił znaczenie laboratorium w procesie dydaktycznym. Karolina Tilman, reprezentująca Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, mówiła o możliwościach wykorzystania laboratorium w kontekście koniecznej współcześnie synergii nauki i gospodarki.
Prof. Wiktor Pepliński, współtwórca kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim przypomniał historię powstania studia. O technicznych możliwościach wykorzystania laboratorium mówił Wojciech Głodek, dyrektor nowej jednostki UG – Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej z Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej Uniwersytetu oraz Jarosław Płatek, przedstawiciel wykonawcy – 4Visions.
W czasie uroczystości otwarcia nagrywany był program na żywo i można było zapoznać się z możliwościami nowoczesnego laboratorium. Uroczystego aktu przecięcia wirtualnej wstęgi dokonali rektor Uniwersytet Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała oraz marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Goście wysłuchali po raz pierwszy nagranych widomości Uniwersytetu Gdańskiego, które poprowadziła rzeczniczka UG dr Beata Czechowska-Derkacz. Prognozę pogody poprowadził kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego dr Mirosław Czapiewski, rozmowę na żywo z wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego Wiesławem Byczkowskim poprowadził Wojciech Głodek. Uroczystość poprowadziła Dorota Hebel, zastępca dyrektora Centrum.
Po uroczystości goście mieli możliwość zwiedzenia laboratorium.
Nowoczesne studio powstało w ramach projektu „Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku – adaptacja oraz wyposażenie na potrzeby kierunków o profilu praktycznym”. Koszt inwestycji to blisko 5,5 miliona złotych. Uniwersytet otrzymał dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości ponad 4 milionów złotych, ponad milion złotych stanowi wkład własny. Partnerem projektu jest 2Pi Group sp. z o.o.
Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej Uniwersytetu Gdańskiego zostało wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt telewizyjny, w tym w kamery reporterskie, pracujące w rozdzielczości 4K. Pracownicy i studenci będą mieli do dyspozycji w pełni wyposażone studio telewizyjne z wirtualną scenografią, nowoczesną reżyserkę i trzy stanowiska do montażu materiałów filmowych oraz dwa newsroomy z profesjonalnymi komputerami i specjalistycznym oprogramowaniem. Możliwości laboratorium pozwalają nie tylko rejestrować i montować programy telewizyjne, ale także realizować transmisje „na żywo”.
Beata Czechowska-Derkacz