Aktualności
Szkoły wyższe
11 Czerwca
Źródło: www.uczelnia.pwsz-oswiecim.edu.pl
Opublikowano: 2019-06-11

Otwarto Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Oświęcimiu

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej otwarto w poniedziałek, 10 czerwca, w Uczelni Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. To pierwsze i najnowocześniejsze centrum tego typu w Małopolsce Zachodniej, które będzie kształcić studentów pielęgniarstwa.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek- Żelazko, poseł na Sejm RP Józef Brynkus, a także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących z uczelnią oraz dyrektorzy i przełożone pielęgniarki okolicznych szpitali powiatowych.

W nowym Centrum Symulacji Medycznej studenci i nauczyciele akademiccy będą mogli realizować ćwiczenia i zajęcia praktyczne przy pomocy zaawansowanych symulatorów wysokiej wierności, fantomów najnowszej generacji oraz supernowoczesnych trenażerów.

– Takie inwestycje przenoszą jakość opieki nad pacjentem i kształcenia studentów w zupełnie inne, nowe rejony. To najnowocześniejsza aparatura medyczna. Możemy z dumą powiedzieć, że kadry pielęgniarskie w Polsce, dzięki Centrum, kształcone są na poziomie światowym – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Centrum składa się z siedmiu sal odwzorowujących środowisko szpitalne. Studenci i nauczyciele akademiccy będą mogli w nim realizować ćwiczenia, a także zajęcia praktyczne przy pomocy zaawansowanych symulatorów wysokiej wierności,  fantomów najnowszej generacji oraz supernowoczesnych trenażerów. Zastosowanie realnych scenariuszy w pomieszczeniach imitujących sale szpitale pozwoli nabyć wysoki poziom umiejętności praktycznych, co jest niezwykle ważne w pracy zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy. Techniki symulacji to najszybciej rozwijający się dział edukacji medycznej wykorzystujący nowe technologie.

– Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych będzie wykorzystywać innowacyjne rozwiązania dla jak najlepszego odtworzenia możliwej sytuacji klinicznej. Studenci nie tylko w praktyce będą mogli zastosować nabytą wiedzę teoretyczną, ale też ćwiczyć tzw. kompetencje miękkie: zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, umiejętność kreatywnego wykorzystywania wiedzy, współpracę i komunikację. To właśnie takie kompetencje, poza wiedzą specjalistyczną, są poszukiwane i potrzebne w procesie wzmacniania innowacyjności naszej gospodarki – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Budowa oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej zrealizowano w ramach projektu „MEDSIM – opracowanie i wdrożenie Programu Rozwojowego Pielęgniarstwa” na kierunku pielęgniarstwo, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna wysokość dofinansowania projektu to prawie 2,5 mln zł.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia wicepremier Jarosław Gowin oraz minister Jadwiga Emilewicz odwiedzili PWSZ w Oświęcimiu, wręczając władzom uczelni symboliczny czek na sumę 22,5 mln zł na modernizację historycznego budynku, znajdującego się w obrębie kampusu. W nowym budynku znajdą się nowoczesne multimedialne sale wykładowe, laboratoria, pracownie kształcenia praktycznego oraz biblioteka akademicka. Powiększenie bazy dydaktycznej stanie się dla uczelni szansą na podjęcie współpracy z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz uzyskaniem dodatkowych funduszy na inwestycje. Prace modernizacyjno-remontowe rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest za dwa lata.

MK

Źródło: MNiSW, www.uczelnia.pwsz-oswiecim.edu.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)