Aktualności
Szkoły wyższe
08 Października
Opublikowano: 2018-10-08

PB na Wschodnim Kongresie Gospodarczym

Konstruktorzy łazików marsjańskich „promotorami polskiej gospodarki”, najlepszy startup Polski Wschodniej założony przez absolwentów Politechniki Białostockiej i do tego aktywny udział w panelach dyskusyjnych – tak wyraziście Politechnika Białostocka prezentowała się na V Wschodnim Kongresie Gospodarczym (3-4 października w Operze i Filharmonii Podlaskiej).

Podczas sesji otwierającej drugi dzień Kongresu zatytułowanej Polska Wschodnia 4.0 rektor prof. Lech Dzienis mówił, że Politechnice Białostockiej udało się  zdobyć 12 mln złotych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na podnoszenie poziomu kształcenia, doposażenie laboratoriów, nowe formy zarządzania i informatyzację uczelni. Podkreślał, że Politechnika Białostocka efektywnie współpracuje z biznesem. Rektor zwrócił uwagę, że „w Podlaskiem brakuje koła zamachowego, takiej gałęzi przemysłu, która byłaby siłą napędową, jak np. przemysł lotniczy w Rzeszowie. W nowoczesnym świecie należy łączyć się i współpracować”.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska nagrodziła Argo Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i przyznała tytuł „Promotor Polskiej Gospodarki”. Studenci konstruujący analogi łazików marsjańskich wygrywające od lat międzynarodowe zawody m.in. w USA, Kanadzie i w Polsce znaleźli się w towarzystwie m.in. takich marek jak: Mlekovita, AC czy Dary Natury.

„Bardzo często wygrywają międzynarodowe zawody, a nawet jeżeli nie wygrywają, to ciągle reprezentują wysoki poziom i utrzymują się w okolicach podium. To studenci automatyki i robotyki oraz mechaniki i budowy maszyn. Łączy ich pasja budowania robotów, eksploracja kosmosu i przemysłu kosmicznego” – usłyszeli od Michała Lipińskiego, dyrektora konkursu „Teraz Polska”, odbierający nagrodę: Barbara Kuc, Piotr Tomaszuk oraz mgr inż. Maciej Rećko. Towarzyszył im dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek – opiekun drużyn budujących łaziki i dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn.  Na tym wydziale powstało do tej pory 7 łazików marsjańskich. Ostatni – Argo – zdobył w sierpniu srebrny medal podczas zawodów w Kanadzie, a z European Rover Challenge wrócił z czwartą lokatą. Poprzednie roboty trzykrotnie zwyciężały w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. „Nasi studenci mają ogromny talent, wystarczy stworzyć im możliwości” – dodawał dziekan Seweryn.

Rozstrzygnięty został także konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej. Jury po wysłuchaniu prezentacji, zagłosowało na Elastic Cloud Solutions – firmę założoną przez absolwentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Finaliści byli oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. „Stworzyliśmy produkt dla dużych i średnich przedsiębiorstw, które chcą usprawnić komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i procesami produkcyjnymi” – mówi Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions. „To aplikacja dla pracownika, dzięki której może załatwić różne rzeczy w firmie, a firma może się z nim komunikować w prosty sposób” – dodaje Grzegorz Ciwoniuk, wiceprezes start-upu. Z aplikacji korzystać może już 150 tysięcy użytkowników  w różnych firmach.

W ubiegłym roku wśród finałowych start-upów znalazła się Anima. Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektowali designerskie urządzenie elektroniczne, działające w oparciu o technologię bluetooth. Jego główną funkcjonalnością jest dostarczanie wiadomości lub przypomnień na telefon użytkownika w momencie zbliżenia się do urządzenia. 3 października)Mateusz Bajko był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego dotyczącego polskiej sceny starupowej i zapowiedział wejście Animy na amerykański Kickstarter (platformę, poświęconą crowdfundingowi),  by zebrać pieniądze na dalszy rozwój swojego projektu.

„W dobie zmieniającej się gospodarki i zmieniających się firm modernizujemy 80% programów kształcenia, powstają nowe kierunki i specjalności np. inżynieria materiałowa i wytwarzania, inżynieria procesów budowlanych czy praktyczne studia dualne na kierunku elektrotechnika, które będą prowadzone z firmami” – opowiadał podczas dyskusji na temat kadr dla gospodarki Polski Wschodniej Prorektor ds. rozwoju PB prof. Roman Kaczyński.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)