Aktualności
Szkoły wyższe
10 Lutego
Opublikowano: 2017-02-10

Plany drużyny Cerber Motorsport

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z zespołu Cerber Motorsport budują czwarty już bolid CMS-04. Właśnie z tym pojazdem chcą wystartować latem 2017 roku w zawodach z cyklu Formula Student.

Zaczną od Formula SAE Italy (19-23 lipca 2017 r.). To właśnie włoską edycję zawodów w ubiegłym roku na torze Autodromo Riccardo Paletti – Varano de’ Melegari zakończyli ze srebrnym medalem. – Dzięki naszemu historycznemu wynikowi w ubiegłym roku, mieliśmy zapewnione miejsce w tym roku w pre-rejestracji. Już po raz trzeci będziemy mogli pokazać na co nas stać na tym torze – informuje Cerber Motorsport na swoim profilu na Facebooku.

Potem – od 1 do 5 sierpnia – wezmą udział w wyścigach w mieście Most w Czechach. W 2016 roku wygrali tam jedną z konkurencji dynamicznych – Autocross. Do tegorocznej edycji zawodów Formula Student Czech Republic zespół Cerber Motorsport zakwalifikował się na wysokiej, 5 pozycji. Sportową rywalizację studenci z Politechniki Białostockiej zakończą na Węgrzech. Tam będzie można ich spotkać pomiędzy 17 a 20 sierpnia.

Co wiemy o CMS-04? Będzie ważyć 200 kg, mieć silnik o mocy 85 KM, a prędkość 100 km/h osiągnie po 3,2 sekundy. Oficjalna prezentacja nowego bolidu jest planowana na późną wiosnę. Konstruktorzy chcą poświęcić przed zawodami 2 miesiące na testy pojazdu.  W ubiegłym roku to był klucz do sukcesu.

Studenci zapraszają do współpracy firmy zainteresowane sponsorowaniem bolidu CMS-04. – Koszt jednostkowy produkcji bolidu Formuly Student jest wysoki, również dużą część pieniędzy pochłaniają wyjazdy. Opłaty rejestracyjne za zawody, koszt dojazdów, zakwaterowanie – dlatego aktualnie szukamy partnerów do naszego projektu, głównie na sfinansowanie udziału w zawodach. Budowa auta, bez startu w zawodach, gdzie mamy możliwość pokazania jego mocy, byłaby bezcelowa – mówi Ewelina Moczulska z zespołu Cerber Motorsport.

Warto dodać, że bolid studentów Politechniki Białostockiej po starcie w ubiegłym roku na 4 europejskich torach wyścigowych w ogólnej klasyfikacji zajął bardzo wysokie  35. miejsce w rankingu obejmującym 547 sklasyfikowanych zespołów.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)