Aktualności
Opublikowano: 2017-12-12

Płatności online na Politechnice Białostockiej

Po wprowadzeniu elektronicznej legitymacji studenckiej zintegrowanej z kartą płatniczą banku Politechnika Białostocka wprowadza kolejne ułatwienia dla studentów. Studenci Politechniki Białostockiej, jako jedni z pierwszych w Polsce, mogą korzystać z nowej usługi bezpośrednich płatności internetowych – Paybynet. W ten wygodny sposób można  opłacić np. akademik, tzw. powtórkę (powtarzany przedmiot) czy czesne.

W USOSweb, części Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów, student lub doktorant wśród wielu niezbędnych dla niego informacji może sprawdzić listę opłat wymagających uregulowania. Aby je opłacić, wystarczy w udostępnianych opcjach płatności wybrać „zapłać online – Paybynet” i swój bank, a po przekierowaniu do bankowości internetowej, zatwierdzić transakcję – wszystkie dane niezbędne do zlecenia przelewu wypełniane są przez system automatycznie. Należy jedynie wprowadzić kod jednorazowy i zatwierdzić wykonanie przelewu. Dla studentów korzystanie z usługi nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

– Studenci Politechniki Białostockiej na co dzień korzystają z nowoczesnych technologii, także je tworzą – o czym świadczą nagradzane projekty. Decydując się na wykorzystanie systemu Paybynet do obsługi płatności studenckich zwracaliśmy uwagę nie tylko na innowacyjność tego rozwiązania, ale także na bezpieczeństwo.  Poza tym nasi studenci mogą z niego korzystać w dowolnym czasie, bo usługa działa w trybie ciągłym, czyli 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok – mówi rektor PB prof. Lech Dzienis.

Wdrożenie systemu Paybynet na uczelniach ułatwia obsługę płatności i eliminuje ryzyko popełnienia błędu przy ręcznym wypełnianiu danych do przelewu – podkreśla Krajowa Izba Rozliczeniowa KIR, operator systemu. System ten jest wykorzystywany w branży e-commerce oraz w jednostkach administracji publicznej, gdzie służy do wnoszenia opłat urzędowych za pomocą urządzeń mobilnych. Teraz Paybynet wykorzystywany jest również do płacenia za usługi edukacyjne na kilku uczelniach wyższych w Polsce. Z tej możliwości jako pierwsi skorzystali studenci i doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Białostockiej, a także kandydaci na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Szczecińskim.

– KIR udostępnił uczelniom system dopasowany do ich oczekiwań funkcjonalnych i technicznych. Dzięki temu płatności akademickie zostały zautomatyzowane, a obieg gotówki znacznie ograniczony – mówi Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR. – Paybynet to system płatności internetowych, który umożliwia przesłanie pieniędzy bezpośrednio z rachunku bankowego płatnika na konto odbiorcy. Płatności księgowane są na indywidualnych rachunkach przypisanych poszczególnym studentom – dodaje Artur Wojtczuk. Co istotne, Paybynet to jedyna usługa płatności internetowych na rynku, która podczas procesu obsługi płatności nie wchodzi w posiadanie danych osobowych płatników, dzięki czemu dane studentów, tak jak dotychczas, są w posiadaniu jedynie uczelni i studenta.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)