Aktualności
Szkoły wyższe
18 Kwietnia
Opublikowano: 2018-04-18

Podpisanie umowy między WUM a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały 13 kwietnia 2018 r. umowę, która otwiera drogę do powstania Centrum Symulacji Medycznych WUM.

Środki, które dzięki temu porozumieniu uzyskamy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, pozwolą nam zapewnić finansowanie dla utworzenia niezależnego innowacyjnego ośrodka oferującego najnowocześniejsze rozwiązania służące szkoleniu przed- i podyplomowemupowiedział prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.

Powstanie Centrum Symulacji Medycznych pozwoli na poprawę jakości praktycznej strony edukacji medycznej, zdobywanie doświadczenia w zakresie scenariuszy leczenia medycznego i opieki nad pacjentem.

Doświadczenia istniejących już ośrodków symulacji medycznych pokazują, że takie szkolenia zwiększają efektywność praktycznego kształcenia studentów kierunków medycznych oraz pewność przeprowadzanych procedur medycznych, a także poprawiają opiekę nad pacjentem praktykujących już lekarzy.

Wsparcie EIB w wysokości 100 mln PLN (ok. 24 mln euro) pozwoli także na modernizację budynków Wydziału Farmaceutycznego i gmachu przy ul. Litewskiej.

Jestem przekonany, że wspólny wkład Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaowocuje powstaniem Centrum Symulacji Medycznych z prawdziwego zdarzenia, co przełoży się na leczenie pacjentów, bo to przecież my: lekarze i nasza Uczelnia jesteśmy i pracujemy dla nichpowiedział prof. Wielgoś.

 To przełomowa transakcja dla EBI w Polsce powiedział Vazil Hudák, wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Po raz pierwszy – i dzięki Planowi inwestycyjnemu dla Europy – EBI wspiera sektor szkolnictwa wyższego w Polsce przez udzielenie kredytu uczelni bez pośrednictwa organów państwowych. Dalekosiężny plan rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma na celu poprawę środowiska akademickiego poprzez udostępnienie obiektów takich jak najnowocześniejsze centrum symulacji medycznych. Umożliwi to lepsze szkolenie lekarzy
i pielęgniarek, co z kolei poprawi w przyszłości stan opieki medycznej w Polsce. Z chęcią inwestujemy w ten innowacyjny projekt, który jest dowodem na naszą gotowość do wspierania Polski w jej wysiłkach na rzecz tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy.

Inwestycja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to dwudzieste przedsięwzięcie z Polski, które otrzymało wsparcie z Planu Junckera. Sześć kolejnych ma już pozytywną decyzję Banku i czeka na podpisanie umowy. To w sumie ponad 10 miliardów złotych finansowania z EBI na 26 inwestycji. Taki wynik daje nam piąte miejsce w Europie – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będzie największym tego typu obiektem w Polsce. W budynku stworze będą warunki do przeprowadzania symulacji operacyjnych z zakresu intensywnej terapii, otolaryngologii, chirurgii, anestezjologii, ginekologii i położnictwa. Całość obiektu dzieli się na strefy dydaktyczno-administracyjną oraz socjalną, przewidzianą jako spiralną rzeźbę przechodzącą przez wszystkie kondygnacje i docierającą na zewnątrz budynku w formie tarasów widokowych. CSM zaprojektowała firma KVP Medic.

Biuro Prasowe WUM

Dyskusja (0 komentarzy)