Aktualności
Szkoły wyższe
25 Lipca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-07-25

Podyplomowe cyberbezpieczeństwo na Politechnice Białostockiej

Politechnika Białostocka we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK uruchamia nowe studia podyplomowe na kierunku cyberbezpieczeństwo. Obejmują one zagadnienia techniczne, prawne i organizacyjne związane z ochroną przed zagrożeniami komputerowymi. Zajęcia rozpoczną się w październiku.

Cyberbezpieczeństwo jest dziedziną interdyscyplinarną wymagającą elastycznych ekspertów posiadających ugruntowaną wiedzę m.in. z zakresu bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych, kryptografii, bieżących przepisów prawnych oraz posiadających wysokie kompetencje społeczne i komunikacyjne.

Studia podyplomowe cyberbezpieczeństwo podzielone są na dwa etapy. Pierwszy o specjalności administrator bezpieczeństwa sieci trwa 2 semestry. Po jego zakończeniu absolwent nabędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie ochrony i zabezpieczania danych oraz systemów i sieci komputerowych, ochrony i bezpiecznego przetwarzania danych w formie cyfrowej, zabezpieczania sieci i systemów komputerowych, wykrywania nieautoryzowanego dostępu do chronionych danych oraz stosowania współczesnych metod i środków zabezpieczania danych w formie cyfrowej oraz systemów do ich przetwarzania, przechowywania i transmisji. Będzie też przygotowany do pracy na stanowiskach związanych z ochroną danych cyfrowych i zabezpieczaniem systemów informatycznych.

Po ukończeniu tego etapu studia mogą być kontynuowane na 1-semestralnych specjalnościach: analityk bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz inżynier bezpieczeństwa sieci. Program studiów obejmuje zagadnienia techniczne i procedury organizacyjne związane z zabezpieczaniem danych i ochroną sieci komputerowych. Dodatkowo słuchacze trzeciego semestru zapoznają się bardziej szczegółowo z wybranymi zagadnieniami. Przykładowo w ramach specjalności analityk bezpieczeństwa teleinformatycznego prowadzone będą zajęcia z kryminalistyki cyfrowej oraz zarządzania incydentami cyberbezpieczeństwa. Natomiast na specjalności inżynier bezpieczeństwa sieci słuchacze będą uczyć się zaawansowanej kryptografii oraz przeprowadzania testów penetracyjnych.

Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz specjalistów z Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Oferta studiów kierowana jest głównie do absolwentów informatyki technicznej i telekomunikacji oraz informatyki, ale pozwalają na rozwinięcie kompetencji również absolwentom innych kierunków studiów posiadających wiedzę praktyczną z obszaru informatyki. Wymogiem jest umiejętność programowania w dowolnym języku. Przyjmowanie zgłoszeń już trwa. Szczegółowe informacje: http://podyplomowe.wi.pb.edu.pl/rekrutacja/.

MK

źródło: PB

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Wusia 04.02.2022 12:20

    Ja aktualnie studiuję cyberbezpieczeństwo w formie podyplomówki na WSKZ-ecie i bardzo polecam. Kierunek super, zajęcia i materiały mega merytoryczne, ale najważniejsze, że jest forma zdalna, więc można łączyć z pracą na etacie. Bez tego ciężko mi sobie już wyobrazić studiowanie jak ktoś pracuje…