Skonstruowany przez drużynę High Flyers politechniczny dron wywalczył 5. miejsce w międzynarodowych zawodach UAV Challenge Medical Express, które odbywały się od 24 do 28 września w Australii, w miejscowości Dalby. Drużyna z Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza spośród wszystkich polskich i europejskich drużyn.
Zawody polegały na zaprojektowaniu i zbudowaniu bezzałogowego samolotu, który musiał przeprowadzić misję poszukiwawczo-ratowniczą na australijskim odludziu. Misja polegała na przetransportowaniu próbki krwi chorego z odległego gospodarstwa odciętego od świata do laboratorium w sposób jak najbardziej autonomiczny. Podczas wykonywania misji ratunkowej dron musiał przelecieć z bazy do farmy i z powrotem, pokonując dystans 44,5 km, omijając przy tym zakazane obszary, które można interpretować jako wysokie zabudowania lub inne poruszające się obiekty bezzałogowe.
Po trzech etapach kwalifikacji w ścisłym finale spośród 55 zespołów z całego świata wystartowało 11 drużyn.
– Po pierwszym dniu zawodów, obejmującym szczegółowy przegląd techniczny i prezentację, nasza drużyna zajmowała wysokie 3. miejsce. Po trzech dniach lotów konkursowych okazało się, że stopień trudności misji był na tyle wysoki, że żadna z drużyn nie wykonała całego zadania w pełnej autonomii. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zwyciężył zespół Monash UAS z Australii, a nasza drużyna zajęła wysokie 5. miejsce. Była to najwyższa lokata spośród polskich i europejskich drużyn startujących w tegorocznych zawodach – opowiada kapitan zespołu High Flyers Zbigniew Gorol.
UAV Challenge Medical Express to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów w dziedzinie autonomicznie sterowanych bezzałogowych systemów latających, który organizowany jest przez Uniwersytet Queensland oraz Australijski Instytut Badań i Rozwoju.
Udział w zawodach jest jednym z elementów projektu pt. „System autonomicznych platform latających dedykowanych do zadań szybkiego reagowania”, wykonywanego pod kierunkiem opiekunów koła naukowego High Flyers: dr. inż. Romana Czyby oraz dr. inż. Marcina Lemanowicza, w ramach projektu MNiSW pt. „Najlepsi z najlepszych! 2.0.”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Katarzyna Wojtachnio