Aktualności
Szkoły wyższe
11 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-11

Politechnika Białostocka otwiera Ogród Nauki

Ogród Nauki to miejsce upamiętniające ludzi Politechniki Białostockiej, którzy przyczynili się do rozwoju nauki i samej uczelni. Pierwsze osiem grabów posadzonych zostanie na terenie zielonym przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia już 16 kwietnia.

Społeczność akademicka Politechniki Białostockiej w roku jubileuszu 75-lecia uczelni rozpoczyna sadzenie drzew w Ogrodzie Nauki PB. W ten zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju pomysł jednocześnie pozostawi przyszłym pokoleniom dostojne graby i upamiętni osoby, bez których nie wyobraża sobie dziś rozwoju uczelni. Pierwsze osiem grabów, które zostanie zasadzonych 16 kwietnia, będzie dopiero początkiem lasu, który powstanie przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Władze uczelni zaproponowały, by wśród pierwszych zasadzonych w Ogrodzie Nauki PB drzew znalazły się graby upamiętniające postaci prof. Eudokii Ostaszewicz, jednej z inicjatorek powołania w Białymstoku, tuż po II wojnie  światowej, uczelni technicznej, oraz prof. Tadeusza Korneliusza Bełdowskiego – pierwszego rektora Politechniki Białostockiej. Z kolei poszczególne wydziały przedstawiły kolejnych kandydatów do upamiętnienia: prof. Witolda Czarneckiego, prof. Andrzeja Janusza Królikowskiego, mgr. inż. Karola Białkowskiego, dr. inż. Cezarego Bołdaka, prof. Bazylego Poskrobko i prof. Franciszka Siemieniako.

Przy każdym z drzew pojawi się tabliczka informująca, kogo upamiętnia konkretne drzewo. Umieszczone zostaną na standach z motywem wycinanki z pobliskiego budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Układ motywu nie jest przypadkowy – wg polskiego alfabetu Braille’a układa się w litery „PB”.

Założymy ogród, który poświęcony jest naszym mentorom i mistrzom. Będzie można tu przyjść, pospacerować wśród wspaniałych grabów i powspominać naszych profesorów. Na początek zasadzimy osiem pierwszych grabów, ale nasz ogród będzie się rozwijał – zapowiada koordynator akcji dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Jak zapowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia, Ogród Nauki PB z czasem się rozrośnie – przybędzie nowych nazwisk, które sygnują wynalazki, nowe technologie i edukację kolejnych pokoleń młodych inżynierów. W miejscu, w którym Politechnika Białostocka zasadzi las grabów upamiętniających ważne dla jej społeczności osoby, od 1935 roku przebiegała ulica Grabowa, łącząc Szosę Zwierzyniecką z ulicą Świerkową.

źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)