Aktualności
Szkoły wyższe
28 Lutego
Źródło: PB
Opublikowano: 2020-02-28

Politechnika Białostocka uhonorowała dwóch profesorów

Politechnika Białostocka uhonorowała profesora Jozefa Živčáka z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach tytułem doktora honoris causa. Honorowym Profesorem PB został z kolei prof. Jan Ryszard Dąbrowski – długoletni pracownik Wydziału Mechanicznego.

Profesor Jozef Živčák jest jedenastą osobą uhonorowaną przez białostocką uczelnię najwyższą godnością akademicką, ale pierwszą z zagranicy. Z inicjatywą wystąpił Wydział Mechaniczny PB, który od 20 lat współpracuje z profesorem, głównie w zakresie biomechaniki oraz protetyki i ortotyki.

– Prof. Živczak uczestniczył w procesie kształcenia naszych studentów, wspierał w rozwoju zawodowym naszą kadrę, uczestniczył we wspólnych badaniach. Rozwijał stosunkowo młodą dyscyplinę naukową – inżynierię biomedyczną, która w tej chwili jest jedną z dziesięciu ewaluowanych dyscyplin naukowych w naszej uczelni. Ten doktorat honoris causa jest zwieńczeniem trwającego od ponad 20 lat okresu współpracy, współpracy bardzo cennej, bo na poziomie międzynarodowym – podkreślił rektor PB prof. Lech Dzienis.

Profesor Jozef Živčák z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach to uczony o międzynarodowym autorytecie, pionier w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych. Był inicjatorem utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach we współpracy z Central Engineering Institute (CEIT) centrum technik przyrostowych. Wniósł niepodważalny wkład w rozwój technologii implantów dopasowanych.

– Gdyby 20 lat temu ktoś mi powiedział, że będę kierował zespołem inżynierów, którzy będą ściśle współpracowali z lekarzami, także na sali operacyjnej, to uznałbym, że to science fiction. Dzisiaj to sprawa oczywista i obligatoryjna. Symbioza działań inżynierów z zakresu inżynierii biomedycznej i lekarzy daje wspaniałe efekty i ogromną satysfakcję – mówił prof. Živčák.

W czwartek, 27 lutego, tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej otrzymał także prof. Jan Ryszard Dąbrowski. To jedenaste takie wyróżnienie przyznane w historii uczelni. Prof. Dąbrowski jest uznanym w kraju i zagranicą uczonym. Zajmuje się badaniami w obszarze tribologii (badania nad tarciem, zużywaniem oraz smarowaniem zespołów ruchomych maszyn) i inżynierii materiałowej. Z Wydziałem Mechanicznym PB związany jest od 1991 roku.

– Moja aktywność dotyczy obszaru inżynierii biomedycznej. To dyscyplina techniczna, która chyba jak żadna inna, służy człowiekowi: wspomaga leczenie, rehabilitację, dochodzenie do zdrowia. Stąd ogromna satysfakcja z wyników naszej pracy. Ja i mój zespół na Wydziale Mechanicznym właśnie w ten sposób działaliśmy. Pamiętam i widziałem łzy radości u pacjentów, którym udało się pomóc. Wyspecjalizowaliśmy się na przykład w produkcji gorsetów ortopedycznych typu Cheneau i byliśmy w tym zakresie wiodącym ośrodkiem w kraju. Za taki gorset dziękowała nam ze łzami w oczach matka 13-letniej dziewczynki, u której po roku pracy udało się cofnąć poważne skrzywienie boczne kręgosłupa. Dlatego jestem szczęściarzem, że udało mi się w tym obszarze inżynierii biomedycznej pracować – wspominał prof. Dąbrowski. – Mojemu zespołowi udało się zrealizować przepiękny projekt: zorganizować kierunek inżynieria biomedyczna na Politechnice Białostockiej. Na początku to była specjalność: inżynieria ortopedyczno-protetyczna, potem specjalność: biomedycyna, a następnie kierunek. Dziś funkcjonuje już Instytut Inżynierii Biomedycznej – dodał wyraźnie wzruszony Profesor Honorowy PB.

Dorota Sawicka, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)