Aktualności
Szkoły wyższe
01 Sierpnia
Źródło: www.pbs.edu.pl
Opublikowano: 2023-08-01

Politechnika Bydgoska wkrótce z nowoczesnymi szklarniami

Cztery nowoczesne szklarnie badawczo-dydaktyczne tworzące Centrum Hodowli i Uprawy Roślin zostaną wybudowane na fordońskim kampusie Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Inwestycja pochłonie prawie 6 mln zł.

Nowoczesne szklarnie będą obiektami badawczo-dydaktycznymi Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. Powstaną między uczelnianymi budynkami B, C i D w Fordonie. Właśnie wydano pozwolenie na ich budowę. Inwestycja pochłonie blisko 6 mln zł.

Projekt ma być gotowy do końca tego kwartału. Poza czterema szklarniami powstaną dwie hale wegetacyjne, moduły zielonych dachów oraz budynki o charakterze dydaktycznym i gospodarczym. W planach jest też miejsce na wystawy maszyn rolniczych. W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany również teren wokół: wybudowane zostaną nowe chodniki, parking oraz droga dojazdowa od strony ul. Akademickiej.

Obecnie Wydział Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ mieści się w trzech punktach Bydgoszczy: przy ul. Kaliskiego, ul. Seminaryjnej oraz ul. Bernardyńskiej. W tej ostatniej lokalizacji istnieją już cztery szklarnie, które mają blisko 20 lat. Na wydziale prowadzone są badania z zakresu wpływu regulatorów wzrostu, bodźca świetlnego i chemicznego na wzrost i rozwój wybranych roślin użytkowych, jak również prace hodowlane zmierzające do tworzenia nowych odmian chryzantemy, papryki i innych gatunków.

MK, źródło: PBŚ, bydgoszcz.naszemiasto.pl

Dyskusja (0 komentarzy)