Aktualności
Szkoły wyższe
27 Lutego
Źródło: KPUW w Bydgoszczy
Opublikowano: 2023-02-27

Politechnika Bydgoska z nowym budynkiem, a wkrótce z… medycyną

W kampusie Politechniki Bydgoskiej oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny. Podczas uroczystego otwarcia władze uczelni zapowiedziały uruchomienie kierunków medycznych.

W czwartek, 23 lutego, Senat PBŚ podjął uchwałę wyrażającą poparcie dla aktualizacji strategii uczelni oraz podjęcia działań zmierzających do uruchomienia kierunków medycznych. Docelowo w strukturze uczelni ma powstać Wydział Medyczny.

Medycyna na Politechniki Bydgoskiej to kolejny impuls do rozwoju uczelni, miasta i regionu. Mamy świadomość, że realizacja tego celu wymaga odpowiedniej kadry, zaplecza infrastrukturalnego oraz środków finansowych. Pierwsze prace i rozmowy w tym zakresie już się toczą – mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

To druga uczelnia techniczna w kraju, na której będą się kształcić przyszli medycy. Wcześniej wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego złożyła Politechnika Wrocławska. Plany związane z medycyną na PBŚ ogłoszono w trakcie otwarcia nowego obiektu dydaktycznego. Jego budowa trwała dwa lata. Na ponad 4600 mkw. zlokalizowano kilkanaście sal dydaktycznych i laboratoriów oraz multimedialną aulę na kilkaset osób i strefę co-workingową. Na wyposażeniu jest ponad 250 zestawów komputerowych. Z nowej infrastruktury korzystać będą pracownicy i studenci wszystkich wydziałów PBŚ. W budynku znajduje się także Studium Języków Obcych oraz Centralny Dziekanat, w którym można załatwić wszystkie sprawy związane ze studiowaniem, począwszy od wyrobienia legitymacji studenckiej, aż po odbiór dyplomu. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja pochłonęła blisko 49 mln złotych, z czego ponad 35 mln zł pochodzi z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a 9 mln zł od Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pozostała część to wkład własny uczelni.

Rozwój uczelni wymaga nowoczesnej infrastruktury. Ta inwestycja, podobnie jak szereg innych projektów infrastrukturalnych realizowanych w ostatnim czasie, wpisuje się w strategię konsolidacji naszej uczelni w fordońskim kampusie – zaznacza rektor PBŚ.

W północnej części kampusu trwa budowa Akademickiego Centrum Sportu. Prace mają zakończyć się w czerwcu br.

MK, źródło: PBŚ

Dyskusja (0 komentarzy)