Aktualności
Szkoły wyższe
15 Grudnia
Opublikowano: 2021-12-15

Politechnika Gdańska „najbardziej zielona” w Polsce

Politechnika Gdańska wypadła najlepiej z polskich uczelni w najnowszym World University Ranking „GreenMetric”. W zestawieniu sklasyfikowano 956 uczelni z całego świata.

Ranking bada działania związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym stopień zazielenienia uczelni, zużycie energii elektrycznej, a także sprawy transportu, zużycia wody czy gospodarowania odpadami. Pod uwagę brane są działania badawcze i edukacyjne związane ze zmianą klimatu. W tym roku zbadano także przedsięwzięcia podejmowane przez uczelnie w dobie pandemii COVID-19. Twórcy rankingu chcą zyskać obraz tego, jak uniwersytet reaguje na kwestie zrównoważonego rozwoju lub radzi sobie z nimi za pomocą polityk, działań i komunikacji.

Politechnika Gdańska, najlepsza z polskich uczelni, uzyskała w sumie 7625 punktów i zajęła 134 miejsce. Najwyżej oceniono działalność związaną z przetwarzaniem odpadów oraz badania i edukację. Dotychczasowy polski lider – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – zanotował wprawdzie lepszy punktowo wynik niż w ubiegłym roku, ale dało mu to tylko 250 pozycję. W zestawieniu ujęto także: Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (411), Uniwersytet Gdański (635), Politechnikę Krakowską (729), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (770), Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej (817), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (825) oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (925).

Na podium rankingu znalazły się: Wageningen UR (Holandia), University of Nottingham (Wielka Brytania) i De Rijksuniversiteit Groningen (Holandia). Pełne zestawienie znajduje się na stronie: greenmetric.ui.ac.id.

MK, źródło: UAM

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Aboslwentka 16.12.2021 08:46

    Brawo PG!