Aktualności
Szkoły wyższe
26 Lutego
Od lewej: prof. K. Wilde, prof. Z. Gaciong, źródło: WUM
Opublikowano: 2024-02-26

Politechnika Gdańska zaczyna współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym

Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny podpisały porozumienie, na mocy którego współpracować m.in. w obszarze rozwoju nowoczesnych technologii wspierających postęp medycyny. 

Umowę sygnowali prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. Zbigniew Gaciong – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obie uczelnie będą wspierać wspólny udział naukowców w międzynarodowych projektach oraz sprzyjać pozyskiwaniu środków na badania, rozwój i prace wdrożeniowe.

W ramach porozumienia rektorzy planują wspólną strategiczną inicjatywę związaną z udziałem w konkursie o wpis na Polską Mapę Infrastruktur Badawczych. To inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której aktualizacja przypada w tym roku. Gromadzi ona strategiczne infrastruktury badawcze o najwyższym potencjale doskonałości naukowej oraz konsoliduje potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.

Sygnatariusze dokumentu dyskutowali też o tym, jak integrować rozwiązania infrastrukturalne i organizacyjne w bioinformatyce. To dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, zajmująca się zastosowaniem technik przetwarzania danych w biologii oraz medycynie. Integracja rozwiązań infrastrukturalnych i organizacyjnych pozwoliłaby na sprawne i bezpieczne pozyskiwanie oraz archiwizowanie, a także wymianę i przetwarzanie duży baz danych naukowych i klinicznych opartych o biobankowanie ludzkiego materiału biologicznego. W znaczący sposób wzmocniłoby to prowadzone badania niekomercyjnych i komercyjnych we wszystkich dziedzinach medycyny.

Rozmawiano także o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w medycynie. Obecnie wspiera ona lekarzy m.in. przy analizie obrazów radiologicznych. Narzędzia wspomagania decyzji klinicznych pomagają też lekarzom w projektowaniu terapii na podstawie wyników pacjenta.

MK, źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)