Politechnika Łódzka będzie pierwszą polską uczelnią, która znajdzie się w elitarnym European Consortium of Innovative Universities. Współpraca w ramach sieci dotyczy innowacyjnej edukacji, badań i wymiany wiedzy, a także innowacji w życiu społecznym.
Europejskie Konsorcjum Innowacyjnych Uniwersytetów (European Consortium of Innovative Universities, ECIU) powstało w 1997 r. Jest jednym z konsorcjów finansowanych przez UE. Obecnie skupia 13 uczelni. Jego celem jest rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie nauczania i rozwoju naukowego, współpraca w zakresie projektów badawczych i wymiany pracowników oraz studentów, a także wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego.
Informacja o jednomyślnym zatwierdzeniu naszego wniosku o uzyskanie statusu pełnoprawnego członka sprawiła mi ogromną radość, bowiem proces przystąpienia do ECIU był skomplikowany, wymagający i trwał niemal rok. Obejmując urząd rektora, zapowiadałem, że moim celem jest, aby Politechnika Łódzka odgrywała znaczącą rolę jako Uniwersytet Europejski. Aby tak się stało musimy osiągać światowe standardy w nauce i kształceniu. Właśnie dlatego zabiegaliśmy o dołączenie do Europejskiego Konsorcjum Innowacyjnych Uniwersytetów – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.
Konsorcjum stawia na zaangażowanie w innowacyjność i przedsiębiorczość, transfer technologii, rozwój regionalny, edukację zorientowaną na umiędzynarodowienie, rozwój nowych modeli zarządzania i administracji, wzmocnienie doskonałości naukowej. Łódzka uczelnia będzie współpracować z konsorcjum w zakresie innowacyjnej edukacji, badań i wymiany wiedzy, a także innowacji w życiu społecznym.
Sieć ECIU tworzą następujące uczelnie:
Prezydentem ECIU jest od marca tego roku Màrius Martínez, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Universitat Autonoma de Barcelona.
MK