Dołączamy do inicjatywy utworzenia ogólnounijnej sieci szkoleniowej. Będzie ona wsparciem dla europejskiego sektora budowlanego, znaczącego emitera gazów cieplarnianych. Cieszę się, że to kolejne partnerstwo udowadnia nasze działania związane z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu w biogospodarce o obiegu zamkniętym – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.
Konsorcjum tworzą jednostki akademickie, ośrodki badawcze, organy publiczne i sieci europejskie. Liderem grantu jest Slovenian University of Primorska.
NEBA Alliance dzięki swojej zróżnicowanej wiedzy specjalistycznej w całej UE, zajmie się lukami w kwalifikacjach w sektorze budownictwa zrównoważonego i zagadnieniami dotyczącymi obiegu zamkniętego, a także stworzy lepsze możliwości zatrudnienia na poziomie regionalnym i krajowym, jednocześnie promując wysoką jakość w budownictwie. NEB Academy to flagowa inicjatywa The European Year of Skills, która przyśpieszy podnoszenie i zmianę kwalifikacji w ekosystemie budowlanym. Kładzie ona nacisk na znaczenie szkoleń i uczenia się przez całe życie w celu rozwijania potrzebnych umiejętności, w tym w kontekście transformacji ekologicznej i cyfrowej w sektorze budowlanym. W ramach realizacji grantu powstaną między innymi wzorcowe centra kompetencji – wyjaśnia dr hab. inż. arch.Aneta Kępczyńska-Walczak z Instytutu Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.
Poprzez sieć centrów z istniejącymi placówkami edukacyjnymi i szkoleniowymi Akademia zapewni spójne i dostępne szkolenia online i stacjonarne oraz będzie promować międzyregionalną wymianę umiejętności i najlepszych praktyk.
GaL, źródło: PŁ