Aktualności
Szkoły wyższe
10 Października
Źródło: Shutterstock
Opublikowano: 2023-10-10

Politechnika Lubelska wybuduje IT Tower

Międzywydziałowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji powstanie na Politechnice Lubelskiej. Będzie się mieścić w nowym budynku uczelni – IT Tower. Jego budowa i wyposażenie pochłoną 100 mln zł.

W poniedziałek, 9 października, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył rektorowi Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniewowi Paterowi symboliczny czek z przeznaczeniem na budowę IT Tower. Budynek będzie miał blisko 30 m wysokości i 10 kondygnacji, w tym 8 naziemnych. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 12 tys. mkw. Wewnątrz zaprojektowano sale dydaktyczne: audytoryjne, seminaryjne i 3 aule na 120–300 osób oraz pomieszczenia dla studentów: na działalność kół naukowych, do indywidualnej pracy, czytelnie, strefę wypoczynku. W gmachu znajdzie się także 30 laboratoriów ogólnych i specjalistycznych. Przewidziano również przestrzeń administracyjno-biurową i zaplecze techniczne.

Obiekt zostanie wyposażony w komputerowy system obsługi organizacyjnej, zawierający informacje o dostępności sal. Wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla osób o ograniczonej możliwości ruchowej, jak również dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Dodatkowo w przestrzeniach ogólnodostępnych pojawią się tzw. zaułki relaksacyjne – informuje współautor koncepcji architektonicznej budynku dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski.

IT Tower będzie zbudowany z ekologicznych materiałów. Koncepcja przewiduje między innymi zielone tarasy, wykorzystanie tzw. wody szarej, zostaną również zastosowane rozwiązania zapobiegające kolizji ptaków z dużymi przeszkleniami elewacji. Obiekt będzie dostosowany do zmian klimatycznych – zostaną zamontowane nienagrzewające się fasady, automatyczne żaluzje na przeszklonych elewacjach oraz instalacje fotowoltaiczne wraz z systemem magazynowaniem energii.

W nowym budynku kształcić się będą przyszli inżynierowie i magistrowie kierunku informatyka. Kierunek ten funkcjonuje na uczelni od 23 lat. Corocznie kończy go 300 nowych specjalistów w dziedzinie IT. W planach jest uruchomienie kierunków: informatyka techniczna oraz cyberbezpieczeństwo, które również będą prowadzone w IT Tower. Gmach stanie się także siedzibą Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. Ideą jego powstania było m.in. świadczenie usług doradczych na rzecz przemysłu.

Centrum będzie pełniło rolę usługową z obszaru zachowania bezpieczeństwa cyfrowego, począwszy od analizy aktualnych zabezpieczeń danego podmiotu, poprzez identyfikację możliwych cyberzagrożeń, aż po opracowanie dedykowanego planu działań naprawczych i jego wdrożenie. Nasze doświadczenia w tych obszarach wykorzystujemy obecnie w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej czy Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej – mówi prof. Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej.

Zakończenie inwestycji planowane jest do 2028 roku. Będzie kosztować 100 mln zł.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)