Zaplecze szkoleniowe Politechniki Morskiej w Szczecinie wzbogaciło się o ultranowoczesny ośrodek wyposażony w symulator sztormu i inne unikatowe instalacje. Do użytku studentów oddano także turbinę wiatrową.
Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC zostało wybudowane na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej. Wyposażenie ośrodka obejmuje cały szereg najnowocześniejszych urządzeń i instalacji, które będą wykorzystywane do przeprowadzania specjalistycznych kursów i szkoleń dla specjalistów dynamicznie rozwijającej się branży offshore.
Wśród nich są m.in. basen szkoleniowy o głębokości 4 m, generator fal w basenie, generator mgły, system kreowania wrażeń słuchowo-wizualnych imitujących warunki sztormowe, tratwa ratunkowa na 16 osób, łódź ratunkowa, rusztowanie wraz z rękawem ucieczkowym, rusztowanie do przeprowadzania szkoleń prac na wysokości, symulator podnoszenia rozbitków, który symuluje „downwash” wirnika, czyli zmianę kierunku powietrza odchylanego przez łopatki wirnika śmigłowca, reflektor ekip poszukiwawczych, a także dźwig do zatapiania kabiny helikoptera (przydatny na kursie procedur ewakuacji z tonącego helikoptera).
W ośrodku znajdują się także sale wykładowe do przeprowadzani ćwiczeń w udzielaniu pierwszej pomocy. CSO będzie miejscem części zajęć edukacyjnych nowego kierunku – ratownictwo morskie – realizowanego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w kooperacji z Politechniką Morską.
Przy Wydziale Mechanicznym PM oddano do użytku także szkoleniową turbinę wiatrową. To unikatowy na skalę kraju 20-metrowy obiekt, który posłuży do szkoleń studentów nowego i jedynego w Polsce kierunku inżynierskiego o profilu MEW – inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Ponadto siłownia wiatrowa pomoże w nauce studentom Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki. W pełni sprawna i wyposażona turbina dostarczy zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Studenci będą mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami elektroenergetycznymi czy mechanicznymi, a także nauczą się zasad bezpieczeństwa pracy i metod serwisowania. Pierwsze zajęcia zaplanowano po wakacjach.
MK, źródło: PM