Aktualności
Szkoły wyższe
04 Lutego
Źródło: www.wu.po.opole.pl
Opublikowano: 2021-02-04

Politechnika Opolska inwestuje w bazę sprzętową

Unikalny w skali kraju system kamer 3D o wysokiej rozdzielczości przeznaczony zarówno do pomiarów w skali naturalnej, jak i laboratoryjnej, posłuży naukowcom z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Zakupiony za ok. 700 tysięcy złotych ARAMIS SRX to system kamer 3D o wysokiej rozdzielczości, który dzięki możliwości precyzyjnego filmowania do 2000 klatek na sekundę, wysokiej stabilności i niezawodności oraz szerokiemu zakresowi zastosowań, doskonale sprawdzi się także jako system pomiarowy do zaawansowanych zastosowań w środowisku przemysłowym.

To całkowicie zmienia realia pracy w laboratorium. Do tej pory każdy pomiar odkształceń wymagał przyklejenia tensometru lub zamocowania ekstensometru. Teraz od razu możemy zbadać całą konstrukcję w sposób wizyjny – wyjaśnia dr inż. Mariusz Czabak z Katedry Fizyki Materiałów Wydziału Budownictwa i Architektury PO.

Dodaje, że sprzęt umożliwia pracę zarówno na małych elementach typu próbka betonu, jak również w skali naturalnej, czyli np. belki żelbetowe, stalowe, drewniane, ściany czy też znacznie bardziej skomplikowane układy. Za pomocą takiej aparatury można mierzyć takie parametry, jak przemieszczenia i odkształcenia w dowolnym punkcie konstrukcji, oraz dokonać analizy drgań.

Sprzęt służy do oceny bezpieczeństwa, jakości, nośności elementów budowlanych, które codziennie są nad naszymi głowami i które mają pracować bezpiecznie. Mówiąc najprościej: umożliwia on przeniesienie rozważań teoretycznych, jak i praktycznych o kilka kroków do przodu. Myślę, że dzięki niemu uzyskaliśmy duże ułatwienie, by powalczyć także o bardzo dobre publikacje naukowe – dodaje prof. Zbigniew Perkowski z Katedry Fizyki Materiałów Wydziału Budownictwa i Architektury PO.

Jak informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, uczelnia zaplanowała na inwestycje sprzętowe w najbliższym czasie ponad 20 mln zł.

Dzięki temu nie tylko zwiększymy poziom naszych badań naukowych, ale także poszerzymy ofertę skierowaną do przemysłu – zauważa prorektor PO.

źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)