Nowy kierunek studiów magisterskich z obszaru transformacji energetycznej utworzyły wspólnie Politechnika Śląska i Uniwersytet Lizboński (Superior Técnico). Studia powstały w ramach projektu Katamaran i będą kształcić przyszłych liderów transformacji energetycznej.
Projekt wpisuje się w strategiczne cele Politechniki Śląskiej, w tym w umiędzynarodowianie i pozyskanie studentów zagranicznych. Obie uczelnie wspólnie opracowały pogram studiów dwuletnich, które uwzględniają międzynarodową mobilność studentów. Program został opracowany w oparciu o szerokie konsultacje z otoczeniem gospodarczym.
Program studiów „Inżynieria Zrównoważonej Energetyki MSc” będzie zawierał takie przedmioty, jak: energia odnawialna, niskoemisyjne spalanie, gospodarka obiegu zamkniętego, paliwa alternatywne nowej generacji, technologie „odpady na energię”, efektywność systemów energetycznych, magazynowanie energii czy polityka światowej energetyki.
Studia zostały stworzone z myślą o absolwentach studiów pierwszego stopnia, którzy chcą przyczynić się do globalnej transformacji energetycznej i lepszej przyszłości dla świata. Absolwenci kierunku będą ekspertami w dziedzinie wdrażania transformacji energetycznej.
Na pierwszym roku zajęcia będą odbywać się na Politechnice Śląskiej, na drugim – na Uniwersytecie Lizbońskim. Wszystkie będą prowadzone są w języku angielskim, w grupach międzynarodowych.
Aleksandra Weber, źródło: PŚl