Aktualności
Szkoły wyższe
28 Lutego
Opublikowano: 2022-02-28

Politechnika Śląska pomaga studentom z Ukrainy

Specjalny program pomocowy skierowany do obecnych i przyszłych studentów z Ukrainy uruchomiła Politechnika Śląska. Uczelnia zaoferowała także całodobową pomoc psychologiczną.

W związku z trwającą na Ukrainie wojną, Politechnika Śląska w dowód solidarności i wsparcia dla ukraińskiej młodzieży uruchomiła specjalny program skierowany do obecnych i przyszłych studentów, którzy podejmą kształcenie na kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim.

Uczelnia zapewni Ukraińcom dogodne i dostosowane do sytuacji warunki rekrutacji, elastyczne i atrakcyjne warunki studiowania, a także zwolnienie z opłat za studia. Mogą oni również wnioskować o bezpłatne zakwaterowanie w domu studenckim. Ponadto zapewniona zostanie pomoc kadry akademickiej oraz studentów polskich i zagranicznych. Politechnika zadba również o wsparcie informacyjne i psychologiczne, pomoc w rozwoju indywidualnym, a także w znalezieniu pracy.

Zgodnie z zapisami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni podpisanej dnia 11 kwietnia 2005 r. umożliwiamy kontynuację kształcenia  na Politechnice Śląskiej (w trybie przeniesienia) ukraińskim studentom, którzy w związku z zaistniałą sytuacją zmuszeni byli przerwać studia. Zgodnie z art. 4 umowy szkoły wyższe państw stron mogą uznawać odpowiednie okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia oraz praktyki zgodnie z prawem wewnętrznym danego państwa – informuje Jadwiga Witek, rzeczniczka prasowa Politechniki Śląskiej.

Dla wszystkich potrzebujących z Ukrainy Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej i Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej oferuje także całodobową pomoc psychologiczna. W ramach punktu konsultacyjnego można skorzystać z doradztwa zawodowego i doradztwa przedsiębiorczości. Zostanie zorganizowany także kurs języka polskiego. Centrum Wolontariatu wspiera również promocyjnie zbiórki finansowe: PCK, CARITAS, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz inne potwierdzone przez stronę rządową. W ramach punktu konsultacyjnego można także skorzystać z pomocy Biura Obsługi Prawnej Politechniki Śląskiej. Wszystkie działania realizowane są we wsparciu doradcy posługującego się językiem ukraińskim.

Centrum Wolontariatu prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych produktów i artykułów, takich jak: żywność, zestawy medyczne, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, bielizna damska męska i dziecięca, koce termiczne, śpiwory, maty do spania, artykuły higieniczne, naczynia kuchenne, środki antyseptyczne, maseczki wielorazowe.

Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej i Biuro Karier Studenckich we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach przygotowały punkt konsultacyjny, w którym działają wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim.

MK, źródło: PŚ

Dyskusja (0 komentarzy)