Aktualności
Szkoły wyższe
08 Lutego
Źródło: www.tu.kielce.pl
Opublikowano: 2021-02-08

Politechnika Świętokrzyska stawia na elektroniczne dyplomy

Politechnika Świętokrzyska, jako pierwsza uczelnia w Polsce, do zarządzania dokumentami wykorzysta technologię blockchain. W piątek, 5 lutego, podpisano umowę ze spółką Billon Digital Services na świadczenie usługi cyfrowych dyplomów.

Na mocy porozumienia firma udostępni Politechnice Świętokrzyskiej rozwiązanie do publikacji cyfrowych odwzorowań dyplomów w rozproszonej i zabezpieczonej kryptograficznie bazie danych blockchain. Po jego wdrożeniu każdy absolwent uczelni otrzyma oprócz papierowego dyplomu link do jego cyfrowej kopii zapisanej na blockchainie oraz unikalny kod pozwalający na jej odczytanie.

Jak zapewniają przedstawiciele spółki, rozwiązanie oferuje bezpieczeństwo i wygodę korzystania z cyfrowych dokumentów zarówno dla uczelni, absolwentów, jak i wszystkich osób zainteresowanych ich autentycznością. Administracja uczelni może w ciągu kilku sekund zapisać plik PDF w postaci danych rozproszonych na blockchainie. Studenci będą mogli pobrać plik w dowolnym czasie i miejscu na swój komputer lub urządzenie mobilne i przesłać go potencjalnemu pracodawcy. Ten z kolei będzie w stanie szybko zweryfikować autentyczność dyplomu na stronie politechniki, potwierdzając kompetencje jego posiadacza. Rozwiązanie umożliwia weryfikację wykształcenia absolwenta w pełni cyfrowo, bez konieczności korzystania z papierowych dokumentów, co ma znaczenie w warunkach pandemii koronawirusa i konieczności ograniczenia fizycznych kontaktów.

Współpraca z branżą IT jest bardzo ważnym elementem rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej. Przedsięwzięcie realizowane z Billon umożliwi publikację dyplomów ukończenia studiów naszych studentów z wykorzystaniem cyfrowej technologii blockchain. Obecna pandemia spowodowała dynamiczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami informatycznymi, a obieg dokumentów w postaci cyfrowej już w niedalekiej przyszłości stanie się powszechnym standardem – podkreśla prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej (na fot. z prawej).

System rozwinięty przez Billon stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi studentów. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia Billona nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, stając praktycznie niemożliwą do niepowołanego usunięcia bądź modyfikacji. Dyplom zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Technologia blockchain rozwiązuje problem uczelni, studentów i potencjalnych pracodawców, zapobiegając oszustwom związanym z fałszowaniem dyplomów i stopni naukowych. Przechowywanie danych w całości w rozproszonym rejestrze zapewnia ich integralność i autentyczność, ograniczając koszty zapewnienia im bezpieczeństwa do minimum – mówi Andrzej Horoszczak, założyciel Billona i prezes zarządu Billon Digital Services (na fot. z lewej).

Blockchain jako szyfrowana i rozproszona baza danych idealnie nadaje się do przechowywania w swojej strukturze wartościowych dokumentów, gwarantując ich autentyczność i zabezpieczając przed podrobieniem. Potencjał tej technologii został już dostrzeżony przez wiele prestiżowych uczelni na świecie, które opracowały pierwsze wdrożenia, wydając swoim absolwentom zapisane na blockchainie cyfrowe kopie dyplomów. Również na forum Unii Europejskiej – w raporcie opracowanym na zlecenie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej – uwierzytelnianie dokumentów zostało wskazane jako jedno z czterech najważniejszych zastosowań blockchaina.

Z zapisywania dokumentów w strukturze blockchain mogą też korzystać wystawcy innych świadectw zawodowych, certyfikatów, licencji, zaświadczeń i wszelkich innych cennych dokumentów. W Polsce do firm i instytucji, które stosują blockchain Billona do przechowywania i publikowania dokumentów, należą już Biuro Informacji Kredytowej, Tauron, Syneriz oraz Polska Sekcja IEEE. Politechnika Świętokrzyska jest pierwszą uczelnią w tym gronie.

Billon Digital Services wdraża swoje rozwiązania do zarządzania dokumentami na blockchainie w sektorze bankowym, energetycznym oraz edukacyjnym. W 2018 r. firma wygrała brytyjską nagrodę The Europas dla najlepszego biznesowego projektu blockchain. W 2019 r. na dokończenie rozwoju i komercjalizację swojego rozwiązania otrzymała 2 mln euro z programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Billon Digital Services jest częścią grupy kapitałowej Billon Group.

źródło: PŚk

Dyskusja (0 komentarzy)