Politechnika Warszawska najlepszą uczelnią w Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich. Zestawienie obejmuje tzw. Nową Europę, czyli 13 krajów, które przystąpiły do UE w roku 2004 i później.
To pilotażowa wersja rankingu, który jako pierwszy w tym obszarze nie jest „wyciągiem” z ogólnej klasyfikacji szkół wyższych, lecz opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej, mającej na celu kształcenie kompetentnych i kreatywnych inżynierów świadomych skutków społecznych swoich działań. Zestawienie obejmuje uczelnie i programy inżynierskie w uczelniach 13 krajów tzw. Nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później.
Według European Ranking of Engineering Programs (EngiRank) najlepszą uczelnią jest Politechnika Warszawska. Drugie miejsce zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza, a podium zamyka Uniwersytet Chemii i Technologii z Pragi. W pierwszej „dwudziestce” dominują uczelnie z Polski – jest ich jeszcze siedem: Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska (obie ex aequo 6. miejsce), Wojskowa Akademia Techniczna (8.), Politechnika Śląska (11.), Politechnika Gdańska (12.), Politechnika Poznańska (14.), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (16.). Obok naszych znalazły się jeszcze trzy uczelnie z Czech (3), po dwie z Cypru i Słowacji oraz po jednej z Węgier, Słowenii, Estonii i Rumunii.
Równolegle z rankingiem głównym, w którym sklasyfikowano 81 uczelni, opracowano również 7 rankingów w głównych dyscyplinach wchodzących w skład obszaru „Engineering & Technology” (rankingi by subject). Dyscypliny wyróżniono według klasyfikacji FOS rekomendowanej przez OECD. W poszczególnych dyscyplinach zwyciężyły: Pázmány Péter Katolikus Egyetem z Węgier (Chemical Engineering; najlepszy z Polski – Uniwersytet Jagielloński na 3. miejscu), Politechnika Śląska (Civil Engineering), University of Cyprus (Electrical, Electronic & Information Engineering; najlepsza z Polski – Politechnika Łódzka na 3. miejscu), Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie (Environmental Engineering), Semmelweis Egyetem z Węgier (Materials Engineering; najlepsza z Polski – Politechnika Warszawska – na 2. miejscu), Pannon Egyetem z Węgier (Mechanical Engineering; najlepsza z Polski – Politechnika Śląska – na 2. miejscu) i Politechnika Warszawska (Medical Engineering).
Ranking został zainicjowany i zrealizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, będąca w Polsce narodową agencją programu Erasmus+, a partnerem wspierającym IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence – międzynarodowa organizacja twórców i analityków rankingów akademickich. Istotnego wsparcia w przygotowaniu rankingu udzieliła firma Elsevier.
Misją Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich jest wypełnienie luki w zakresie aktualnej i wiarygodnej informacji o studiach technicznych w Europie. Mam nadzieję, że doświadczenie zebrane przy opracowaniu EngiRank oraz bliższa współpraca z przemysłem, pozwoli nam w niedalekiej przyszłości zrealizować ambitny projekt, jakim będzie przygotowanie rankingu studiów inżynierskich we wszystkich krajach Unii Europejskiej – mówi Waldemar Siwiński, inicjator i szef projektu EngiRank, prezes „Perspektyw”.
Istotną rolę w przygotowaniu EngiRank odegrała Międzynarodowa Rada Programowa projektu, w skład której – obok profesorów z Belgii, Francji, Niemiec, Czech, Estonii, Polski, Węgier i Rumunii – wchodzą także przedstawiciele europejskich organizacji inżynierskich. Kierownikiem naukowym EngiRanku jest prof. Tomasz Kuszewski. Dane pochodzą z bazy Scopus, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, programu Horizon2020, organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE, RIBA i inne) oraz baz Erasmus+.
MK
Pełne zestawienie znajduje się na stronie: www.EngiRank.eu