Aktualności
Szkoły wyższe
10 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-11-10

Politechnika Warszawska wykształci przyszłe kadry dla morskiej energetyki wiatrowej

Specjalistów morskiej energetyki wiatrowej będzie kształcić Politechnika Warszawska. Współpraca z duńską firmą Ørsted zakłada również stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów tej dziedziny.

Podpisany 8 listopada list intencyjny to początek długofalowej współpracy pomiędzy Ørsted a Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w zakresie promowania badań i rozwoju, a także wdrażania bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych z myślą o rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W imieniu Politechniki Warszawskiej dokument sygnował prorektor ds. nauki prof. Mariusz Malinowski, zaś firmę Ørsted reprezentowali Michael Prutsch – członek zarządu i Joanna Wis-Bielewicz – senior market developer.

Chcemy wykorzystać 30-letnie doświadczenie Ørsted w sektorze morskiej energetyki wiatrowej i wiedzę setek wspierających nas na całym świecie ekspertów do tego, by stworzyć ofertę szytą na miarę dla rodzącego się rynku offshore w Polsce. Dlatego oprócz zamiaru wniesienia jak największego wkładu w rozwój polskiej gospodarki poprzez nasze inwestycje, zależy nam na tym, by jak najwięcej inżynierek i inżynierów z polskich uczelni pracowało przy projektach morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego – zapowiedział Michael Prutsch.

Inspiracją do nawiązania długofalowej współpracy stał się przeprowadzony w maju tego roku wykład Łukasza Kocewiaka – absolwenta Wydziału Elektrycznego PW, a dziś eksperta Ørsted.

Rozwój zupełnie nowego dla Polski sektora energetyki odnawialnej wygeneruje zapotrzebowanie na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Dlatego cieszę się, wracając na moją Alma Mater z misją dzielenia się z młodszymi kolegami wiedzą praktyczną, zdobytą przez 13 lat pracy w Ørsted. Liczę także na to, że w ramach naszej współpracy uda się zainspirować naukowców do podjęcia prac nad polskimi rozwiązaniami dla MEW, które będziemy mogli potem wdrażać na całym świecie – mówi Kocewiak, który w Ørsted kieruje jednym z sześciu kluczowych obszarów działalności badawczo-rozwojowej.

Współpracę rozpocznie cykl wykładów gościnnych prowadzonych przez ekspertów Ørsted. W planach jest także uruchomienie finansowanego przez firmę pilotażowego programu stypendialnego dla studentów – magistrantów analizujących kluczowe wyzwania dla polskiego systemu elektroenergetycznego związane z rozwojem morskich farm na Bałtyku, a także programu stypendialnego dla kadry naukowej, z którą Ørsted zamierza w przyszłości realizować projekty badawczo-naukowe dla przyszłej komercjalizacji przez przemysł wiatrowy. Zapowiedziano także prace nad stworzeniem programu studiów skoncentrowanych na morskich farmach wiatrowych.

Dzięki współpracy Wydziału Elektrycznego i firmy Ørsted Politechnika Warszawska będzie jeszcze intensywniej uczestniczyć w procesie tworzenia i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Elementem łączącym wszystkie odnawialne źródła energii są urządzenia energoelektroniczne wykorzystywane również w fotowoltaice, elektromobilności oraz do przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Nasi studenci oraz kadra naukowo-badawcza zyskają cenną wiedzę oraz doświadczenie w nowym i dynamicznie rozwijającym się sektorze przemysłu – nie ma wątpliwości dr hab. inż. Marek Jasiński, prof. PW, kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

źródło: PW

 

Dyskusja (0 komentarzy)